Basit Bir Kağıt Seti Yaratın

Posted on by on Eylül 26th, 2012 | 0 Yorum »

Mimarlar birçok gerekli ve birbiri ile ilişkili çizimleri bir arada bulundurmak için her zaman kağıt setlerini “sheet sets” kullanırlar. Diğer disiplinler (meslekler) bu kağıt setlerini “sheet sets” daha nadir kullanmaktadırlar.

Fakat birçok çizimi birlikte göndermeniz ihtiyacı doğduğu zaman, bu kağıt setleri “sheet sets” size çizimleri organize etmenizde ve korumanızda yardımcı olabilirler.

Şayet tüm özelliklerini kullanırsanız, kağıt setleri “sheet sets” karmaşık oldukları ününe sahiptirler. Fakat size çok yardımcı olacak basit bir kağıt setini “sheet set” çok kolay yaratabilirsiniz. Örneğin, bir kağıt seti “sheet set” ile aşağıdakileri yapabilirsiniz:

 • Onları numaralandırabilirsiniz.
 • Onları bastırabilir ve yayımlayabilirsiniz “publish”.
 • Onları açabilirsiniz.
 • Onları elektronik olarak “eTransmit” gönderebilirsiniz.
 • Onları şıkıştırabilirsiniz “ZIP”.

Bir kağıt seti “sheet set” kağıt setinin “sheet set” özelliklerini içeren bir DST dosyasıdır. Model ortam “Model space” içeriğinde çizimlere başlarsınız. Bunlar sizin kaynak çizimlerinizdir. Her çizim için bir yerleşim “layout” kağıt setinde “sheet set”  kağıt haline gelir. Bundan dolayı, bir kağıt seti “sheet set” her çizim için bir tane olmak üzere yerleşimler “layouts” toluluğudur.

Basit bir kağıt seti “sheet set” yaratmak için aşağıdaki adımları takip edin:

 1. Çizimleri kaydettiğiniz bir klasörün içerisine yeni bir alt klasör yaratın ve bu klasöre kağıt setinde “sheet set” yer alacak çizimleri tanlayabileceğiniz bir isim verin.
 2. Çiziminizi normal olarak yaratın ve bu yeni klasöre kaydedin. En kolayı rahat bir çalışma için şimdilik bu klasöre başka çizim koymayın.
 3. Bir kağıt seti “sheet set” yaratmak için, açık bir çizime ihtiyacınız olacağı için, yeni bir çizim başlatın.
 4. Araçlar “Tools” sekmesinde> Paletler “Palettes” Paletinde> Kağıt Seti Yöneticisini “Sheet Set Manager” tıklayarak çalıştırın. (AutoCAD 2009’da, Görüntü “View” sekmesinde> Paletler “Palettes” Panelinde> Kağıt Seti Yöneticisini “Sheet Set Manager” tıklayarak çalıştırın.) veya Ctrl+4 tuşlarına basın.

Kağıt Seti "Sheet Set" Yöneticisi

 1. Kağıt Seti Yöneticisinin “Sheet Set Manager” (SSM) üst tarafındaki aşağı açılır listeden Kağıt Seti “Sheet Set” yaratma sihirbazını açmak için Yeni Kağıt Seti “New Sheet Set” seçeneğini seçin.
 2. Mevcut çizimler “Existing Drawings” radya düğmesini işaretledikten sonra İleri “Next” düğmesine tıklayın.
 3. Kağıt seti “sheet Set” için bir isim ve açıklama girin. Bu ekranda bir DST dosyası olan kağıt seti “sheet Set” için, kaydetme yeri olarak ön tanımlı kaydetme yerinin belirlenmiş olarak geldiğini unutmayın. Bu kaydetme yeri işletim sisteminize bağlı olarak Dokümanlarım\AutoCAD Kağıt Setleri “My Documents\AutoCAD Sheet Sets” veya Kullanıcılar\[kullanıcı ismi]\Dokümanlar\AutoCAD Kağıt Setleri “Users\[username]\Documents\AutoCAD Sheet Sets” olacaktır. Ön tanımlı kaydetme klasörünü kullanın veya üç nokta (,,,) simgesine tıklayarak kullanmak istediğiniz başka klasörün yerini araştırıp bulduktan sonra Aç “Open” düğmesine tıklayın. Daha sonra İleri “Next” düğmesine tıklayın.
 4. On the Yerleşimleri Seç “Choose Layouts” sayfasında, kağıt seti “sheet set” için çizimleri hangi klasöre kaydettiyseniz, o klasörü bulmak için Araştır “Browse” düğmesine tıklayın. Klasörü bulup seçtikten sonra OK düğmesine tıklayın. İşaretlenmiş işaret kutulu klasör listesi göreceksiniz. İleri “Next” düğmesine tıklayın.
 5. Artık kağıt setleri “sheet sets” özelliklerinin isimleri ve yerleri (klasörleri) de dahil olmak üzere bir ön izlemesini görüyorsunuz. Bitir “Finish” düğmesine tıklayın. Kağıt Seti Yöneticisinin “Sheet Set Manager” (SSM) Sayfa Listesi “Sheet List” sekmesinde listelenen kağıt setleri “sheet sets” içerisinde yeni kağıt setinizi “sheet set” görüyor olmalısınız.
 6. Kağıt Seti Yöneticisinin “Sheet Set Manager” (SSM) Model Görüntüleri “Model Views” sekmesine tıkladıktan sonra Yeni Klasör Ekle “Add New Location” yazısına çift tıklayın.
 7. Klasör için Araştır “ Browse for Folder” iletişim kutusunda, çizimlerinizin bulunduğu alt klasörü içeren klasörü bulup seçtikten sonra Aç “Open” düğmesine tıklayın. Kağıt setinin “Sheet Set” kullanacağı çizimlerin bulunduğu klasörü göstermiş oldunuz.
 8. Şayet henüz yapmadıysanız, ne bastıracağınızı gösteren bir yerleşim “layout” yaratmanız gerekiyor. Bunu yapmak için, Kağıt Seti Yöneticisinin “Sheet Set Manager” (SSM) Model Görüntüleri “Model Views” sekmesinde şayet gerekli ise klasörü genişleterek açılması için, ilk çizime çift tıklayın.
 9. Her çizimin bir kaydedilmiş yerleşime “layout” sahip olması gerekmektedir. Durum çubuğundaki Yerleşim “Layout” düğmesine veya şeritini Yerleşim “Layout” sekmesine tıklayın. (Kağıt Seti Yöneticisi “Sheet Set Manager” (SSM) şayet her çizim için bir yerleşiminiz “layout” varsa en iyi şekilde çalışmaktadır.) İstediğiniz görüntü bakışını/bakışlarını “viewport/viewports” veya görüntüleri “views” yarattıktan sonra çizimi kaydedin.
 10. Tüm çizimler için aynı şeyi (her çizim için bir yerleşim yaratma) yapın.
 11. CKağıt Listesine “Sheet List” tıklayın. Artık yerleşimleri “layouts” kağıtlar “sheets” olarak Kağıt Setinize “Sheet Set” ekleyebilirsiniz. Kağıt Setini ismini “Sheet Set Name” sağ tıklayarak Yerleşimi Kağıt olarak içe aktar “Import Layout as Sheet” komutunu seçin.  Yerleşimleri Kağıtlar olarak içe aktar “Import Layouts as Sheets” iletişim kutusunda, Çizimleri Araştır “Browse for Drawings” düğmesine tıklayarak, alt klasöre kaydettiğiniz çizimleri seçtikten sonra (önce ilk çizime tıklayın ve Shift tuşuna basılı tutarak son çizime tıklayın) Aç “Open” düğmesine tıklayın. Kağıt Seti Yöneticisine “Sheet Set Manager” (SSM) geri dönmek için, İşaretlileri İçe aktar “Import Checked” düğmesine tıklayın. Tebrikler! Sizinde artık bir Kağıt Setiniz “Sheet Set” var.

Kağıt Seti "Sheet Set" Yöneticisi

 • Sayfa numaralarını vermek için, herhangi bir kağıda “sheet” sağ tıklayarak Yeniden isimlendir & Yeniden numarala “Rename & Renumber” komutunu seçin. Daha sonra kağıtları yeniden düzenlemek için, Kağıt Listesi “Sheet List” sekmesine sürükleyip bırakın.
 • Kağıtları “Sheets” bastırmak için, bastırmak “plot” istediğiniz kağıtları “sheets” Kağıt Listesi “Sheet List” sekmesinde seçerek Yayınla “Publish” aşağı açılır listesine tıklayın ve Yazıcıya Yayınla “Publish to Plotter” komutuna tıklayın.
 • Elektronik olarak göndermek “eTransmit” istediğiniz kağıtların “sheets” isimlerini sağ tıklayarak elektronik olarak gönder “eTransmit” komutunu seçin.
 • Şıkıştırmak “ZIP” ” istediğiniz kağıtların “sheets” isimlerini sağ tıklayarak Arşive ekle “Add to Archive” komutunu seçin.

O anki kağıt setinin “sheet set” özelliklerini belirlemek için, Kağıt Listesi “Sheet List “ sekmesinde kağıt seti ismine “sheet set name” sağ tıklayarak Özellikler “Properties” komutunu seçin.

Antet Öbeklerinde “Title Blocks” kağıt setlerinin “sheet sets” otomatik numaralandırma ve koşullu metinler “annotate text “ gibi gelişmiş özelliklerinden yardım almak için, öbekleri “blocks” kullanın.

« AUTOCAD-2012’de 3 Boyutta (3B) “(3D)” Sıvama “Rendering”
AutoCAD Öğreticisi: Birbirine karıştırmak için Bölgeler “Regions” Yaratın »