AUTOCOMPLETE Komutu

AutoCAD’de çalışırken, ne yapmak istediğinizi bildiğiniz ve o işlem için, bir komut olduğundan kesinlikle emin olduğunuz ama o komutun ismini bir türlü hatırlayamadığınız durumlarla kesinlikle karşılaştığınıza hiç şüphem yok. Çünkü AutoCAD ile tanıştığım ilk yıllarda ben de bu tür durumlarla çok karşılaşıyordum. Hatta örneğin, ihtiyacınız olan komutun CONV ile başladığını hatırlıyor ama gerisi bir türlü aklınıza gelmiyor olabilir. AutoCAD‘in işte bu tür ufak hafıza problemleriniz ile ilgili size çözüm sunan harika bir özelliği var. – komut otomatik tamamla özelliği. Sadece komut ile ilgili hatırladığınız şeyi yazın. Yazdığınız karakterle başlayan komutlar listelenecektir. Bu listedeki komutlar arasında TAB tuşu ile geçiş yapabilirsiniz. Yani, CONV örneğimizde listede CONV ile başlayan komutlar sıralanacağı için, TAB tuşu ile listelenen komutlar arasında geçiş yaparak CONVTOMESH komutunu da görüp bu komutu kullanabilirsiniz.

 Sekil-1

Harika bir ilave özellik olarak bu otomatik tamamlama sadece komutlar için değil sistem değişkenleri için de çalışmaktadır. Yani, şayet aradığınız sürekli çizgi tipi yaratımını kontrol eden sistem değişkeninin tam ismini unuttuysanız, fakat bu değişkenin PL harfleri ile başladığını hatırlıyorsanız, komut satırına sadece PL yazın ve sıralanan listede PLINEGEN satırına kadar TAB tuşu ile geçiş yapın ve Enter tuşuna basın.

Ayrıca bu otomatik tamamlama özelliği sadece Autodesk tarafından yaratılmış olan komutlar için geçerli olmayıp aynı zamanda .NET kodlarında tanımlanan komutlar için de geçerlidir.