AutoCAD’in Hesap Makinesinde Özel bir Fonksiyon (Formül) Yaratma

AutoCAD hesap makinesi (QUICKCALC komutu) hem basit hem de karmaşık hesaplamalar için harika bir özelliktir. Harika özelliklerinden bir tanesi koordinatları hesaplama yeteneğidir.

Hesap Makinesi bazı daha karmaşık koordinat hesaplamalarının kısa yolları olan değişkenlere (veya fonksiyonlara (formüllere)) sahiptir. Bu fonksiyonları (formülleri) kullanmak için, aşağıdaki adımları takip edin:

 1. Bir komut çalıştırın.
 2. Fonksiyona (Formüle) ihtiyacınız olan veri istemi (uyarı) geldiğinde, quickcalc (veya qc) yazıp Enter tuşuna basın. Hesap Makinesi penceresi açılacaktır.
 3. Hesap Makinesinin Veri Giriş “Input” kutusuna almak istediğiniz değişkeni Değişkenler “Variables” listesinden çift tıklayın.
 4. Enter tuşuna basın. Çiziminize geri dönecek ve imlecin küçük bir kare şekline geldiğini göreceksiniz.
 5. İstenen noktaları tıklayarak seçin. Hesap makinesi penceresi geri gelecek ve Veri Giriş “Input” kutusunda bir mutlak koordinat göreceksiniz.
 6. Uygula “Apply” düğmesine tıklayın.
 7. Komuta devam edin.

Örneğin, aşağıdaki şekilde ben bir dikdörtgenin merkezinden (köşegenlerinin kesişim noktasından) bir çizgi çizmek istedim. İşte bunu yapmanın adımları aşağıda:

 1. LINE komutunu başlatın.
 2. Birinci noktayı belirleyin: “Specify first point:” veri istemi (uyarısı) geldiğinde, komut satırına  ‘qc yazıp Enter tuşuna basın.
 3. Değişkenler “Variables” listesinden (bu listeyi görebilmek için, Hesap Makinesi penceresini aşağı doğru genişletmeniz gerekebilir) ille değişken tipini çift tıklayın.
 4. Enter tuşuna basın. İmleciniz kare şekline gelmiş olarak çiziminize geri dönersiniz.
 5. Önce dikdörtgenin birinci çapraz köşe noktaları setine tıklayın (örneğin sol alt ve sağ üst köşe noktaları gibi).
 6. Dikdörtgenin ikinci çapraz köşe noktaları setine tıklayın (örneğin sağ alt ve sol üst köşe noktaları gibi).
 7. Hesap Makinesi penceresindeki Uygula “Apply” düğmesine tıklayın.
 8. Çizginizin başlangıç noktası dikdörtgenin merkezi olarak ayarlanmıştır ve artık komutunuza devam edebilirsiniz.

Özel Bir Fonksiyon (Formül) Yaratma

Bir fonksiyona (formüle) tıkladığınız zaman, size o fonksiyonun (formülün) tam biçimini (formatını) veren bir ipucu görürsünüz. Kendi fonksiyonunuzu (formülünüzü) yaratmak için, bu biçimi (formatı) kullanabilirsiniz. Örneğin, mee (iki uç nokta arasındaki orta nokta)  (end+end)/2 dir. Yani, (iki uç noktadan ziyade) iki nod arasındaki orta noktayı bulmak için, (nod+nod)/2 fonksiyonunu (formülünü) kullanabilirsiniz.

Kendi özel fonksiyonunuzu (formülünüzü) kaydetmek için, Değişkenler “Variables” kısmının başlık çubuğunun en sağ tarafında yer alan simgelerden en baştaki simge olan Yeni Değişken “New Variable” düğmesine tıklayın. Değişkeni tanımlayıp kaydedebileceğiniz yer olan Değişken Tanımı “Variable Definition” iletişim kutusu açılacaktır.

 

Daha sonra, değişkeninize bir isim verin; bu yeni değişkeninizi hangi gruba dahil etmek istediğinizi belirledikten sonra Değer veya tanım “Value or expression” metin kutusuna fonksiyonunuzu (formülünüzü) girin. Şayet isterseniz bu değişkeniniz için bir açıklamayı Tanım “Description” metin kutusuna yazın ve OK düğmesine tıklayın.

 

Nasıl harika değil mi? Siz daha önce özel bir değişken yaratmış mıydınız? Yorumlarınızı yazabilirsiniz!