AutoCAD’in Ekranı Temizle Özelliği ile Ekranınızı Temizleme

Bir AutocadBeyni.com kullanıcısı şöyle sormuş:

Çizim “Draw”, Sıvama “Render” v. b. gibi menülerimi kaybettim Her komut beni kopyala “copy”, taşı “move”, buda “trim” v. b. gibi düzenleme komutlarına götürüyor. Diğer komutlara ulaşamıyorum. Ayrıca ekranın en üstündeki menü çubuğum ve en altındaki komut satırım da kaybolmuş durumda.

Bu kullanıcımızın ekranını göremediğim için, neler olduğundan emin olamıyorum.

Bu kullanıcımızın ekranını göremediğim için, Neler olduğundan emin olamıyorum. Belki, bu kullanıcımız menüsünü yanlışlıkla kaldırılmış olabilir. (Böyle bir durumda, MENULOAD komutunu kullanmayı deneyin.) Fakat bu kullanıcımız komut satırını yerinde tutan fakat diğer her şeyi temizleyen AutoCAD ‘in Ekranı Temizle “Clean Screen” özelliğinden bahsediyor da olabilir.

AutoCAD ‘in Ekranı Temizle “Clean Screen” özelliği size çizim için maksimum alanı sağlamak için, ekranınızda mümkün olan her şeyi gizler. Bu özellik ekranınızdaki her şeyi kapatmamakla birlikte, hemen hemen her şeyi kapalı konuma getirir. Bu özelliği kullandıktan sonra geriye aşağıdakiler kalır:

  • Durum çubuğu
  • (Şayet görüntülenir durumda ise) Menü çubuğu
  • Komut satırı

Aşağıdaki şekilde Ekranı Temizle “Clean Screen” özelliği açık durumdayken benim ekranımı görüyorsunuz.

Ekranı Temizle “Clean Screen” komutları ve kısa yolları klavyeden kullananlar için harika bir özelliktir. (Aslında AutoCAD’de çizerken bizim şerite veya araç çubuklarına ihtiyacımız yok)

Ekranı Temizle “Clean Screen” özelliğini açık duruma getirmek için, durum çubuğunun sağ ucundaki (bir kutu gibi görünen) Ekranı Temizle “Clean Screen” düğmesine tıklayın veya Ctrl+0 tuşlarına basın. Ekranı Temizle “Clean Screen” özelliğini kapalı duruma getirmek için, aynı işlemi tekrarlayın. Gerçek komut isimleri CLEANSCREENON ve CLEANSCREENOFF dir.

Siz Ekranı Temizle “Clean Screen” özelliğini kullanıyor musunuz? Niçin kullanıyorsunuz? veya niçin kullanmıyorsunuz?