AutoCAD’i Nasıl Güncel Tutarız

Posted on by on Kasım 18th, 2012 | 0 Yorum »

AutoCAD işiniz için dönüm noktası olan karmaşık bir programdır. Açıktır ki, programı kullanmayı daha iyi öğrendikçe, çizimleriniz çok daha hızlı ve çok daha doğru olacaklar. Bu AutoCAD için eğitimin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.

Eğitim iki kısım içermektedir:

 • Kullandığınız veya kullanmanız gereken AutoCAD özellikleri hakkında daha fazlasını öğrenmek.
 • Piyasaya sürüldükçe AutoCAD’in yeni sürümlerini takip etmek.

Bazı işletmeler (firmalar) AutoCAD ‘i birkaç yılda bir üst sürüme yükseltiyorlar. Her iki veya üç yılda bir AutoCAD’in sürüm yükseltmeleri “upgrade” piyasaya sürülmesine rağmen, zaman zaman V.14 den V.2008! e sürüm yükseltme yapan insanlardan mailler alıyorum. Aslında eğitim işi düzenli olmalıdır.

Autodesk yıllık ücret ödeyerek abone olabileceğiniz ve tüm ürün güncelleştirmelerini ve yeni sürümleri otomatik olarak alabileceğiniz bir abonelik programına sahiptir.Bu programın ilave yararları ana yeni ürüm sürümleri arasında çıkan yeni özellik güncellemeleri, çevrimiçi öğrenme araçları “e learning tools” ve internet tabanlı destektir. Şirketler abonelik programında oldukları sürece, piyasaya çıkar çıkmaz her sürümü hemen alırlar. Bu piyasaya yeni çıkanları kurma ve kullanma ihtiyacı duymazlar. Çünkü AutoCAD bu işlemi otomatik gerçekleştirir.

AutoCAD’i  mümkün olan en iyi şekilde nasıl öğrenebilir ve yeni sürümleri nasıl güncel tutabilirsiniz?

Temel Öğrenme Kaynakları

AutoCAD’i ilk öğrendiğinizde, bu öğrenme işini satıcınızdan (AutoCADi satın aldığınız yer), bir kitaptan veya çalıştığınız iş yerinde eğitim alarak gerçekleştirdiğiniz. Fakat tüm bunlar hiç bir zaman yeterli değildir. Niçin mi?

 1. Hergün kullanmadığınız için, öğrendiğiniz birçok şeyi unuttunuz.
 2. Yeni görevler ortaya çıktı ve bunları tamamlamak için, en iyi metodu keşfetmeniz gerekiyor.
 3. Rekabetçi olmak için, her zaman bir baskı var ve bu işleri daha hızlı tamamlamayı gerektiriyor. Bu yüzden düzenli olarak yeni özelleştirme ve otomatikleştirme tekniklerini alma ihtiyacındasınız.
 4. İster birçok kaynaktan gelen çizimlerin birbirine karışmasından isterse birçok değişik uygulamanın bir arada kullanılmasından dolayı oluşan ağ sorunlarından dolayı problemleriniz ortaya çıkmaktadır.

Aşağıda yeni özellikleri öğrenme ihtiyacınız olduğu zaman, belalı bir soruya cevap aradığınız zaman veya sadece daha iyi bir yol bulmak için başvurabileceğiniz kaynaklar var:

 1. İş arkadaşları: Şayet şirketinizde AutoCAD kullanan diğerleri varsa, ilk önce onlara sorun. Onlar bilmeniz gerekenleri biliyor olabilirler.
 2. Kitaplar: Her zaman çok iyi bir referans kitabı elinizin altında olsun. Cevap belkide bu referans kitabın içindekiler kısmına bakınca hemen bulunabilecektir.
 3. Tartışma Grupları:  Autodesk AutoCAD tartışma grupları çok aktif olup, bir veya iki saat içerisinde sorunuza muhakkak bir cevap verecektir.
 4. Kullanıcı Grupları: Ülkemizde ve dünya genelinde birçok AutoCAD kullanıcı grubu vardır.  Size en yakın kullanıcı grubunu bulmak için  AUGI’ye (Autodesk Uluslararası Kullanıcı Grupları)  “(Autodesk User Groups International)” gidin. Bu site de birçok destek malzemesi bulacaksınız.
 5. Kurslar: Birçok iş arkadaşım, özellikle AutoCAD topluluğundan arkadaşlarım Autodeskdeki kursları öneriyorlar. Ders programları genellikle çalışan kişilere göre ayarlandığı için, bu kursları akşamları mesai bitiminden sonra veya hafta sonları alabiliyorsunuz. Hediye olarak: Eğitmenler (Öğretmenler) ve kursiyerler (öğrenciler) kalıcı bir ağ kaynağı oluşturuyorlar. Aynı zamanda buradan video dersleri de satın alabiliyorsunuz.
 6. Bültenler: Benim bültenimde (Autocadbeyni.com) dahil olmak üzere bir çok bülten size birçok makale, doküman, teknik ve ipuçları sunuyorlar. Üye olun!
 7. Web Siteleri: AutoCAD ile ilgili tonlarca web sitesi var. Hemen araştırmaya başlayın. Muhakkak birçok site bulacaksınız. Bu siteler ücretsiz olarak AutoCAD ile ilgili birçok bilgi sunmaktalar.

Yeteneklerinizi güncelleyin

Yeni sürümlerle ilgili olarak size yardımcı olacak yapabileceğiniz birçok şey var. Bunların birçoğu yeni yazılım sürümüne uyum sağlanması ile ilgili zamana bağlı şeyler:

 1. Beta Programlar:  Programın piyasaya sürülmeden kullanıcılar tarafından denendiği Autodesk’in  AutoCAD beta programlarına katılabilirsiniz. Bunu gerçekleştirmek için, bu programda program ile ilgili testleri yapıp, yorumlar hazırlamak ve bu yorumlarınızı teslim etmeniz gerektiği için biraz zamanınızın olması gerekmektedir. Böylece programın yeni sürümü daha piyasaya sürülmeden yeni özellikleri öğrenecek ve bu size öğrenme sürecinizde faydalı olacak hatta zıplama yaptıracaktır.
 2. Güncelleme Eğitimleri: Birçok AutoCAD dağıtıcısı (satıcısı) her yeni sürüm için güncelleme eğitimleri sunmaktadırlar. Bu konuyu dağıtıcınıza (satıcınıza) muhakkak sorun.
 3. Yeni Sürüm Makaleleri: Yeni sürüm çıktıktan hemen sonra, birçok web sitesi ve bülten bu yeni sürüm ile birlikte gelen özellikleri açıklayıcı yayın yaparlar. Örneğin, sitemde de AutoCAD 2013’ün Yeni Özelliklerini anlattığım makalem gibi.
 4. Şayet Autodesk’in kayıtlı üyesiyseniz, yeni sürümler için internetten öğrenme “e-learning” içeriğine ulaşım hakkınız olacaktır.

AutoCAD dünyasında başarı sürekli (daimi) öğrenen olmak demektir. Umut ederim ki bu makalem size kendiniz için en iyi ve uygun öğrenme metodunu bulmanız konusunda yardımcı olmuştur.

Sizde daha iyi olduğunu düşündüğünüz öğrenme metotlarınızı yorumlarınızla birlikte paylaşabilirsiniz. Yorumlarınızı bekliyorum.

 

« AutoCAD 2013 Yeni Özellikleri
Çiziminizle ilgili Birçok Bilgiyi Alın – Hepsi Bir Yerde »