AutoCAD’i Güvenli olarak Hızlıca Kapatın ve Evinize daha erken Gidin

Posted on by on Eylül 10th, 2012 | 0 Yorum »

Artık sonbahar geldi ve hava daha erken kararmaya başladı. Akşamları mesai bitiminde bilgisayarımızı hızlıca kapatıp bir an önce ofisten çıkıp evimize gitmek istiyoruz.

 

Size çok yardımcı olacağını düşündüğüm önemli ve bilinmesi gereken 3 komutu hatırlatmak istiyorum. Bu komutlar AutoCAD ekranınızda açık olan tüm çizim dosyalarını hızlıca ve güvenli şekilde kapatmanızda size yardımcı olacaklardır.

Her şeyi Kaydet

Bu hızlı araçlardan ilki her şeyi kaydet “”SAVEALL” komutudur. Komut satırına saveall yazıp Enter tuşuna bastığınızda, açık olan tüm çizim dosyalarınız kaydedilecek fakat açık kalmaya devam edecektir.

Her şeyi Kapat

Bu hızlı araçlardan ikincisi standart AutoCAD komutu olan her şeyi kapat “”CLOSEALL” komutudur. Komut satırına closeall yazıp Enter tuşuna bastığınızda, açık olan tüm çizim dosyalarınız kapatılacaktır. Şayet açık olan çizimlerinizde kaydetmediğiniz şeyler (çizilenler ) varsa, AutoCAD sizi yaptığınız değişiklikleri kaydedip kaydetmemeyi seçmeniz konusunda uyaracaktır.

Veya Her ikisini Yapın

Bu hızlı araçlardan sonuncusu her şeyi kaydet ve kapat ”QQUIT” komutudur. Komut satırına qquit yazıp Enter tuşuna bastığınızda, açık olan tüm çizim dosyalarınız önce kaydedilecek ve sonra tek tek kapatıldıktan sonra  AutoCAD programı tamamen kapatılacaktır.

Not: Şayet açık olan bir çizim dosyanız hiç kaydedilmedi ise, bu üç komut ta sizi bir dosya adı girin: “type a file name:” veri istemiyle (uyarısıyla) uyararak bir dosya ismi yazmanızı isteyecektir. Şayet açık olan boş bir çizim dosyanız varsa ve bu dosyayı kaydetmeye gerek yoksa uyarı geldiğinde iptal “cancel” tuşuna basın. AutoCAD geri kalan açık dosyaları kaydedip kapatma işlemine devam edecektir.

Artık evinize gidebilirsiniz!

« Kablo Tavası Elemanları Öbekleri “Blocks”
Görsel Sitil “Visual Style” Yaratma Öğreticisi »