AutoCAD’de Tarama “Hatch” Yaparken Gömülü Şekilleri (Adaları) Yönetin

Posted on by on Eylül 16th, 2012 | 0 Yorum »

AutoCAD çizimlerinde kapalı şekillerin içerisinde başka kapalı şekiller olması çok sık rastlanan durumlardandır. Bu şekilleri tarama “hatch” yaparken, içerideki şeklinde taranıp “hatch” taranmayacağını “not hatch” belirleyebilirsiniz. Bu iş iç içe geçmiş üç (3) kapalı şekliniz olduğu zaman, daha da önem kazanmaktadır. Aslında tarama “hatch” yaparken “bu iç içe geçmiş gömülü şekiller için üç (3) seçeneğiniz vardır.

AutoCAD 2011 ve 2012 sürümlerinde bu seçenekleri ayarlamak için, tarama “hatch” düzenleme “Hatch Editor” sekmesini görüntülemek için, HATCH komutunu çalıştırın. Seçenekler “Options” panelini genişletin ve gömülü şekil tespit etme “island detection” aşağı açılır listesinden bir seçenek seçin.

Tarama "Hatch" iletişim kutusu

AutoCAD’in  2011 ve 2012 den daha önceki sürümlerinde, Tarama ve Değişim “Hatch and Gradient “ iletişim kutusunun sağ alt köşesinde bulunan ok simgesini tıklayarak bu iletişim kutusunu genişleterek Gömülü şekiller “Islands” kısmından bir seçenek seçin.

İşte her seçeneğin sonuçları aşağıda:

  • Dış Gömülü Şekli Tespit etme “Outer Island Detection” sadece en dıştaki kapalı şekli tarama “hatch” yapar.

Gömülü şekilleri "islands" tarama yapma

  • Normal olarak Gömülü Şekli Tespit et “Normal Island Detection” taranan ve taranmayan alanlar birbirini izler.

Gömülü şekilleri "islands" tarama yapma

  • Gömülü Şekli Tespit etmeyi İhmal et “Ignore Island Detection” kapalı şekilleri ihmal eder ve herşeyi tarama “hatch” yapar.

Gömülü şekilleri "islands" tarama yapma

Unutmayın ki, yazılar “texts” da bir kapalı şekil olarak sayılırlar ve Normal olarak Gömülü Şekli Tespit et seçeneği ayarlanmış olsa bile taranmazlar “not hatch”. Aşağıdaki  örnek tarama “hatch” Gömülü Şekli Normal olarak Tespit et seçeneği ile yapıldı ve görüldüğü gibi, içerdeki çember (elips) taranması “hatch” gerekiyordu fakat yazı “text” taranmadı “not hatch”.

Gömülü şekilleri "islands" tarama yapma

« 3 Boyutlu (3B) “(3D)” bir Katı Kavanoz Yaratma
3D Komutu ile 3 Boyutlu (3B “(3D)” Şekiller Yaratın »