AutoCAD’de Şerite Düğme Ekleme

Posted on by on Aralık 15th, 2012 | 0 Yorum »

Şeriti özelleştirme bir araç çubuğunu özelleştirme ile benzerdir. Fakat, şeritin özel yapısına dikkat etmeniz gerekir.

Kullanıcı Arayüzü Özelleştirmeyi “Customize User Interface”  kullanma hakkında bazı temel özellikler için, AutoCAD 2006 da veya Daha Sonraki Sürümlerde Özel bir Araç Çubuğu Yaratma  başlıklı önceki makaleme bakabilirsiniz. Şayet AutoCAD’de Özel Komutlar Yaratma konusu ile ilgileniyorsanız, daha öncelerde yayınlamış olduğum AutoCAD’de Özel Komut Yaratma Öğreticisi isimli makalemi de inceleyebilirsiniz.

  1. Araçlar “Tools” sekmesi içerisinde> Özelleştirme “Customization” panelinde> Kullanıcı Arayüzü “User Interface” komutunu seçin veya komut datırına cui yazın.

İpucu: Şayet üzerinde çalışmak istediğiniz sekmeyi görüntüler ve komut satırına cui yazarsanız, o sekmeyi çalıştığınız şekliyle görürsünüz.– sadece Kullanıcı Arayüzünü Özelleştir “Customize User Interface” iletişim kutusunu kaydırın. Aslında, şayet üzerinde çalışmak istediğiniz panelin başlığını tıklarsanız ve İğnele “Pin” simgesine tıklarsanız, sekmenin genişletilmiş alt kısmı da açılmış olarak üzerinde çalıştığınız gibi saklayabilirsiniz. (Maalesef, Uygula “Apply” düğmesine tıkladığınız zaman, sekmeniş genişletilmiş alt kısmı toplanmaktadır.)

  1. Tüm CUI Dosyaları panosunda Özelleştirmede, Şerit Panelleri “Ribbon Panels“ öğesini genişletin.
  2. Komutunuzu nereye eklemek istiyorsanız o paneli genişletin. Bir çok satır göreceksiniz. İncelemek istediğiniz bir veya birkaç satırı genişletin. Aşağıdaki resimde 2 boyutlu 2B Çizim “Draw-2D” panelini panelin birçok satırı açık olarak görüyorsunuz. Sol tarafta ise, genişletilmiş panelin kendisini görebilirsiniz.

Kullanıcı Arayüzü Özelleştir iletişim kutusu

 

Not: Alt panel “sub-panel” yeni kavramlardan biridir. Alt Paneller “Sub-panels” yerleşim amaçları için bölümleme komutlarının bir yoludur.  2 boyutlu 2B Çizim “Draw-2D” paneli üzerinde, LINE komutundan sonra bu komutu geri kalanlardan ayırmak için bir alt panel vardır. Aynı zamanda her panel bir panel ayırıcısıyla “panel separator” birlikte gelmektedir. Panel ayırıcısının  “panel separator”  altındaki sıralar siz panel ismine tıklayıncaya kadar görünmez durumda olup; bunlar en alttaki genişletilebilir kısmın içerisindedirler.

Uyarı: Hata yapma durumunuzda kullanmak üzere orjinal menü dosyanızın yedeğini almayı hatırlayın! Bu dosya  acad.cui veya acad.cuix dir. (kullandığınız AutoCAD sürümünü bağlı olarak). Dosyanın yeri farklılık gösterir. Yani OPTIONS komutunu kullanın ve Dosyalar “Files” sekmesini tıklayın. Dosyanın yerini bulmak için Özelleştirme Dosyaları “Customization Files” öğesini açın. Dosyayı bulduğunuz zaman, yedeklemek için Windows Aratırıcısını “Windows Explorer” kullanın. Diğer bir seçenek de önce Windows Aratırıcısını “Windows Explorer” kullanarak dosyanın bir kopyasını yaratmak bu kopya dosyayı yeniden isimlendirmek ve bu kopya dosyayı yüklemektir. Önce asıl acad.cui dosyasını kaldırmak “unload” için CUILOAD komutunu kullandıktan sonra yeni oluşturduğunuz kopya dosyayı araştırıp bulun ve o dosyayı yükleyin “load”.

  1. Hangi değişiklikleri yapmak istediğinize karar verin. Ben bir özel komut ekledim ve sıklıkla kullandığım mevcut komutları daha iyi uysun diye taşıdım. Paneli çok geniş yapmayın. Çünkü geri kalan paneller için yer bırakmanız gerekecek. Şayet bir paneli çok geniş yaparsanız, diğer paneller sıkışacağı için bu panellerin içeriklerini göremezsiniz.
  2. Mevcut komutları taşımak için, onları bir yerden diğerine sürükleyin. (Bazen, bu işlem ilk deneyişte işe yarıyor gibi görünmez; başka bir yere sürüklemeyi deneyin veya komutu silin ve komutu yeni yere Komut Listesinden “Command List” sürükleyin.) Bir komutu silmek için, komutun düğmesini sağ tıklayın ve Kaldır “Remove” komutunu seçin.
  3. Farklı veya özel bir komut eklemek için,o komutu iletişim kutusunun en alt sol köşesindeki Komut Listesinde “Command List” belirledikten sonra komutu istenilen yere sürükleyin.
  4. Bir alt paneli silmek için, alt panelin içeriğini başka bir yere sürükleyin. Alt panele sağ tıklayın ve Sil “Delete” komutunu seçin. Alt paneller kapalı haldeki düğmelerin ayarında harika iş yaparlar. Fakat bunlar kullanmak isteyebileceğiniz yere boş bir alan yaratırlar.
  5. Deişiklikleri yapıp nasıl göründüklerini görmek istediğiniz zaman, Uygula “Apply” düğmesine tıklayın ve AutoCAD menüyü tekrar yükleyene dek bekleyin.

Not: İletişim kutusunun sol üst köşesindeki panel ön izleme tam olarak kesin değildir bu yüzden ona çok güvenmeyin. Örneğin, benim LINE komutum büyük bir simge ile gösterdiğim halde, şeritimde bu komut standart ebatta gösterildi. Ebatı Özellikler “Properties” panelinden ayarlayabilirsiniz.

Özellikler Paleti

  1. Tamamladığınız zaman, OK düğmesine tıklayın. İşte aşağıdaki resimde benim yeni menümü görüyorsunuz. Ben bir çizgi çizdikten sonra LINE komutunu sonlandıran özel 1LINE komutunu (line \\;) ekledim. Ayrıca bazı düğmeleri de panel ayırıcısının altına gönderdim.

Yeni menü örneği

 

« AutoCAD 2006 da veya Daha Sonraki Sürümlerde Özel bir Araç Çubuğu Yaratma
ÇİZGİ “LINE” Komutunu Hızlıca Sonlandırma »