AutoCAD’de Öbek “Block” Oluşturma

Posted on by on Temmuz 30th, 2012 | 0 Yorum »

Öbek “Block” yaratma her AutoCAD kullanıcısının bilmesi gereken temel işlerden birisidir. Fakat yıllardır öbekleri “blocks” kullanıyor olsanızda, bu yazıda daha ileri düzeyde yararlı ipuçları bulacağınızı düşünüyürum. Bu yazıda öbekler “blocks” ile anlatılanların hepsini bir arada uyguladığınızda bu konuda kendinizi geliştirecek ve öbekler “blocks” ile ilgili her şeyi öğrenmiş olacaksınız.

AutoCAD öbeği “AutoCAD block” nedir?

Öbek “Block” en basit anlamda isim verilmiş nesneler (sadece bir nesnede olabilir) topluluğudur. Öbeklerin “Blocks” bir çok yararları vardır:

 • Onları tekrar tekrar çiziminize yerleştirebilir ve kullanabilirsiniz. Böylece zaman kazanırsınız. Aslında öbekleri aynı zamanda başka çizimlerede yerleştirebilirsiniz.
 • Bir öbek “block” gerçek nesneye göre elektronik olarak daha az yer kaplar.(boyutu küçüktür), bu yüzden çizim dosyanızın boyutu düşer.
 • Öbek tanımını “block’s definition” güncellediğinizde, çiziminizde yerleştirmiş olduğunuz o isimli tüm öbekler “blocks” de güncellenmiş olur.

Not: Dinamik Öbekler “Dynamic Blocks” kesin belirlenmiş yolla belirli fonksiyonları yapmak için parametreler eklenmiş öbeklerdir.

Bir Öbek “Block” nasıl yaratılır?

Bir öbek “block” yaratmak için, aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Öbeğin “block” içinde olmasını istediğiniz nesneyi veya nesneleri çizin.
 2. Ev “Home” sekmesini seçin.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Home tab⇒ Block panel⇒ BLOCK komutuna tıklayın. Öbek tanım iletişim kutusu açılacaktır.

 1. İsim metin kutusuna öbeğinize vereceğiniz ismi yazın. Bu isim boşluk da içerebilir.
 2. Öbeği çizim ekranınıza yerleştireceğiniz bir yerleştirme noktası tanımlamanız gerekecektir. Yerleştirme noktası seçiminde, nokta seç “pick point” düğmesine tıklayın. Kesinlik için, nesne tutamaçlarını “object snap” kullandığınıza emin olun! Yerleştirme noktasını seçtikten sonra, hemen öbek tanım “block definition” iletişim kutusuna geri döneceksiniz.
 3. Nesne seçimi kısmında, Nesne seç “Select Objects” düğmesine tıklayın.  İstediğiniz nesneleri seçin ve iletişim kutusuna geri dönmek için enter a basın.

İpucu: İstediğiniz nesneleri BLOCK komutunu girmeden öncede seçebilirsiniz. Şayet böyle yaparsanız; komutu girdikten sonra karşınıza çıkacak olan Öbek Tanım “Block Definition” iletişim kutusunda bu seçtiğiniz nesneler görünecektir.

 1. Nesne seç in hemen altında, bulunan seçeneklerden Sakla” Retain”, öbeğe çevir “convert to block” veya Sil “Delete” seçeneklerinden birini seçin. Bu seçenekler seçtiğiniz nesnelere öbeği “block” yarattıktan sonra ne olacağını kontrol etmek içindir.
 2. Davranış “Behavior” kısmında, öbeği “block” açıklamalı “annotative”, standart ölçeğe uymaya zorla “scale uniformly” ve patlatmaya izin ver “ allow exploding” seçeneklerinden istediklerinizi işaretleyin.
 3. Ayarlar “Settings” alanında, öbeğin birimini seçin. Yaratacağınız öbeği birimsiz olarakta yaratabilirsiniz, fakat şayet; öbeğinize birim belirlerseniz, öbeğinizi başka bir çizime yerleştireceğiniz zaman AutoCAD öbeğinizin ölçeğini o çizimin ölçeğine göre ayarlamaya çalışacaktır. Şayet istiyorsanız, öbeğinize bir internet linki de ekleyebilirsiniz.
 4.  Son olarak, tanım kutusuna öbeğiniz için bir tanım yazabilirsiniz. Öbek tanımı kısmına bir tanım yazmak çiziminize başka çizimlerden öbek yerleştireceğiniz zamanTasarım Merkezi “Design Center” için faydalı olacaktır.
 5. Komutu tamamlamak için OK düğmesine tıklayın. Şayet sil “delete” seçeneğini seçtiyseniz, seçmiş olduğunuz nesneler çizim ekranından kaybolacaktır. OOPS komutunu kullanarak onları geri getirebilirsiniz.
« Siteye İçerik Ekleme
Mimari Çizimler Kütüphanesi (Tefriş elemanları) Öbekleri “Blocks” »