AutoCAD’de Kullanışlı Nokta Stili Seçme

Posted on by on Temmuz 17th, 2013 | 0 Yorum »

Noktalar “Points”  AutoCAD çizimlerinde birçok kullanıma sahiptirler. Noktalar oluşturma amaçları için, bir koordinatı bulmanızda size yardımcı olması için kullanılırlar. Çizimin içinde noktayı NODE nesne çıtçıtını “object snap” kullanarak bulabilirsiniz. Bazen de, noktalar sembol olarak kullanılırlar; özellikle ve çoğunlukla görünebilir nokta stilleri bu amaç için çok uygundurlar.

Ön tanımlı nokta stili basit bir nokta olup; fakat bunun görülmesi oldukça zordur. Bazı disiplinler (meslekler) örneğin x, çarpı veya çember gibi belirli nokta stili belirlerler ve bunun kullanılmasını zorunlu kılarlar. AutoCAD  20 adet nokta stili ile birlikte yüklenmekte olup; bunların içerisinde ihtiyacınız olanı genellikle bulabilirsiniz. Genellikle, önce nokta stilini tanımlar ve daha sonra POINT komutunu kullanırsınız. Fakat şayet nokta stilini değiştirirseniz, AutoCAD otomatik olarak yaptığınız değişikliğe göre mevcut noktaların stilini değiştirir.

Sekil-1

Bir nokta stili belirlemek için, aşağıdaki adımları takip edin:

  1. Taslak & Açıklama “Drafting & Annotation“ çalışma ortamında, Ev “Home” sekmesi içerisinde> Yardımcılar “Utilities” aşağı açılır panelinden> Nokta Stili “Point Style” düğmesini seçin. (Bu DDPTYPE komutu veya PDMODE sistem değişkenidir.)
  2. İstediğiniz stili seçin. Nokta Stili “Point Style” iletişim kutusundaki ikinci stilin görünmez olduğuna dikkat edin.
  3. Ön tanımlı olarak, nokta ebatı ekrana göredir. Bu siz görüntü yaklaş “zoom in” veya görüntü uzaklaş “zoom out” yaptığınız zaman, noktanın ebatı değişmeyecek demektir. Bu tip nokta referans içindir. Bununla birlikte, şayet noktayı bir gerçek nesneyi temsil etmesi için kullanırsanız, Ebatı mutlak birimlerde ayarla “Set Size in Absolute Units” seçeneğini seçin ve Nokta Ebatı “Point Size“ metin kutusuna bir ebat değeri girin.
  4. İşinizi tamamladığınız zaman, OK düğmesine tıklayın.

Daha sonra noktaları çiziminize yerleştirmek için POINT komutunu kullanın. Bu komutu şeritte Ev “Home” sekmesi üzerinde(genişletilmiş halde) Çizim “Draw” panelinde bulabilirsiniz. Araç ipucu birden fazla kullanıp kullanmayacağınızı sorar. Bir nokta için bir yer belirlediğiniz zaman, AutoCAD siz klavyeden Esc tuşuna basana kadar Bir nokta belirleyin “Specify a point” veri istemini (uyarısını) görüntülemeye devam eder.

Şayet baskı aldığınız zaman noktalarınızın görüntülenmesini istemiyorsanız, nokta stilini görünmez olduğu için ikinci nokta stiline değiştirebilirsiniz. Diğer bir seçenek de noktalarınızı ayrı bir tabakaya “layer” Bastırılmaz “Not Plottable” özelliği ile koymaktır.

Siz noktaları nasıl kullanıyorsunuz?

Siz noktaları fiziksel nesneleri temsil etmeleri için mi? Yoksa sadece oluşturma amaçlı mı kullanıyorsunuz. Yorumlarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz!

 

« Öbek “Block” Özniteliklerini “Attributes” AutoCAD Çizimine Taşıma
AutoCAD ‘de Özel KKS “UCS” (Kullanıcı Koordinat Sistemi) Yaratma »