AutoCAD’de Komutların Önüne Konan Tire İşareti

Bu makalemde –oldukça kısa olmakla birlikte sizlere – mütevazı tire ( ) işareti ile ilgili çok değerli olduğunu düşündüğüm ipuçlarını anlatacağım. Bunu hali hazırda biliyor olabilirsiniz; fakat şayet bilmiyorsanız, bu makalemdeki bilgilerin çok faydalı ve kullanışlı olacağını düşünüyorum. Örneğin HATCH komutu gibi birçok komut karşınıza bir iletişim kutusu getirmektedir. Fakat şayet komutu önüne koyacağınız tire () işareti ile çalıştırırsanız, bu kez karşınıza iletişim kutusu açılmayacak ve çalıştırdığınız komut ile ilgili verilerin komut satırından girilmesi istenecektir. Yani, -HATCH şeklindeki kullanım yine HATCH komutunu çağıracak fakat bu kez komutu komut satırı aracılığı ile kontrol edeceksiniz. Bu özellik özellikle daha önceki AutoCAD ve Excel – Cennette Yaratılmış Uyum başlıklı makalemde detaylarını sizlerle paylaşmış olduğum Excel’den komutları çizime kopyala “copy” yapıştır “paste” yapma durumlarında oldukça faydalı olacaktır.

Birçok AutoCAD kullanıcısı komuttan önce tire işareti kullanarak komut satırından veri girişi yapmaya zorlamanın bazen de standart kullanıcı ara yüzünde bulunmayan ilave işlevleri açığa çıkardığını bilmemektedir. Örneğin PURGE komutunu ele alalım:

Komutu -PURGE şeklinde kullanma daha derinlemesine inceleme yapılmasına ve yüklü uygulamalar gibi çizimdeki bazı ekstra ve kullanılmayan nesnelerin de temizlenmesine imkan sağlamaktadır.

Umarım bu küçük ipucu bazılarınız için faydalı olur!