AutoCAD Komutlarının Çoklu “Multiple” Seçeneklerini Değiştirme

Posted on by on Aralık 6th, 2012 | 0 Yorum »

AutoCAD 2005  COPY komutunu ön tanımlı ayarını çoklu “multiple” seçeneği sürekli aktif olacak şekilde değiştirdi. Böyle komut sizden seçili nesnelerin kopyalanmasına devam etmek için yer istemeye devam ediyor. Bunun yanında, the FILLET ve CHAMFER komutlarıda artık çoklu “multiple” seçeneğine sahip, fakat ön tanımlı ayarı bu çoklu “multiple seçeneği değil. COPY komutunu tekli sürümüne geri çevirmek ister misiniz? Veya şayet AutoCADin eski sürümlerinden birine sahipseniz, çoklu “multiple” seçeneğini ön tanımlı ayarınız olarak ayarlamak ister misiniz? İlave olarak, FILLET ve CHAMFER komutlarının çoklu “multiple” seçeneğini ön tanımlı ayarınız olarak ayarlamak isterseniz bunu nasıl yapacağınız işte aşağıda:

COPY Komutu

COPY komutunu eskisi gibi çalışmasını (çoklu “multiple” seçeneği olmaksızın) iki yolla sağlayabilirsiniz:

1. COPY komutunu tekrar tanımlayın. Bu AutoCAD‘in komutu ilk şekliyle (tekli mod) tekrar hatırlamasını sağlayacaktır. Aşağıdaki kodu acaddoc.lsp (şayet böyle bir lsp dosyanız yok ise, bir tane yaratın.) dosyası içerisine dosyanın (acaddoc.lsp ) bulunduğu klasörün  araştır dizininizde “search path” olmasına dikkat ederek koyabilirsiniz.

“.undefine” “copy”) (defun c:copy() (command “.copy”)

2. Aynı zamanda yeni bir araç çubuğu düğmesi yaratabilir ve aşağıdaki makroyu o düğmeye ekleyebilirsiniz:

^C^C_select;\_copy;_previous;;\\;

Not: Yeni Makro “New Macro” düğmesine tıkladığınız zaman, o anki (aktif) makro COPY komutunun tutamaçlarla “grips” çalışmasını öngören bazı önceden hazırlanmış kodlarla gelecektir. Yani sadece makronun son kısmını yukardaki kod ile değiştirmeniz yeterli olacaktır. (En sondaki Parantez kapat işaretini silmeyin.)Makronuzun son hali aşağıdaki gibi olmalıdır:

$M=$(if,$(eq,$(substr,$(getvar,cmdnames),1,4),grip),_copy,^C^C_select;
\_copy _previous;;\\;)

Bu yöntem COPY komutunu tekrar tanımlamamaktadır. Yani şayet COPY komutu için, kısa yol menüsünü veya aşağı açılır menüyü kullanırsanız, komutun çoklu “multiple” seçeneği ile karşılaşırsınız.

Şayet AutoCAD 2004 veya daha eski bir sürümüne sahipseniz, ve COPY komutunun yeni çoklu “multiple” özelliğini kullanması için komutu yeniden tanımlalak istiyorsanız, aşağıdaki kodu acadoc.lsp dosyasına ekleyin:

(command “.undefine” “copy”) (defun c:copy() (command “.copy” (ssget) “” “m”))

Şayet sadece çoklu “multiple” seçenekli bir COPY komutu araç çubuğu düğmesi yaratmak istiyorsanız, aşağıdaki makroyu kullanabilirsiniz:
C^C_select;\copy;previous;;m

Tekrar, makronun sadece son kısmını değiştirin ve en sondaki parantez kapa ( ) ) işaretlerini aynen bırakın.

FILLET ve CHAMFER Komutları

FILLET ve CHAMFER komutlarını ön tanımlı çoklu “multiple” seçeneğine değiştirmek için, araç çubuğu düğmenizi aşağıdaki kodları okuyacak şekilde değiştirin:

^C^C_fillet;u; veya ^C^C_chamfer;u;

(Çoklu “Multiple” seçeneği  “u” harfiyle gösterilmektedir.)

 

 

 

« AutoCAD’de Özel Komut Yaratma Öğreticisi
AutoCAD’de Özel Araç Çubuğu Düğmeleri Yaratma »