AutoCAD ‘in Görünüm Şekliyle İlgili Sorunları Halletme (Kullanıcı Arayüzü)

Geçenlerde, bir site üyemiz bana şöyle bir sıkıntısını dile getirdi. Bu üyemiz AutoCAD ekranında şeriti “ribbon” yok etmiş (tabi ki, bunu nasıl becerdiğinden pek bahsetmiyor). Bunun üzerine diğer başka kullanıcılarında buna benzer AutoCAD arayüzü problemleri yaşayabileceğini düşündüm ve bu konuyu her yönüyle anlatmaya ve bilgi vermeye karar verdim.

Şeriti Sabitleme

Şeriti görüntületmek için, komut satırına ribbon yazıp Enter tuşuna basabilirsiniz. RIBBONCLOSE komutu şeriti kapatır.

Şayet şerit yerinden çıkartılmış ise, şeritin boş olan gri alanlarından herhangi bir yere tıklayarak yerine oturuncaya kadar yukarı doğru sürükleyin.

Şeriti toplayıp küçültebilirsiniz; böylelikle ekranınızda fazla yer kaplamayacaktır. Şeritin sekme isimlerinin en sağıdaki aşağı ok sekmesine tıklayın ve aşağıdaki seçeneklerden bir tanesini seçin:

  • Sekmelere Küçült “Minimize to Tabs”
  • Panel Başlıklarına Küçült “Minimize to Panel Titles”
  •  Panel Düğmelerine Küçült “Minimize to Panel Buttons”

Bu seçeneklerin üçünü de deneyin ve sizin en iyi seçeneğe karar verin.

Komut Satırını Sabitleme

Benzer şekilde, komut satırı penceresini görüntületmek için commandline yazıp Enter tuşuna basabilirsiniz. Komut satırı penceresini gizlemek için ise, commandlinehide yazıp Enter tuşuna basabilirsiniz.

Menü Çubuğunu Görüntületme ve Gizleme

Ön tanımlı olarak, menü çubuğu görüntülenmemektedir. Fakat menü çubuğunu göstermek veya gizlemek için, MENUBAR sistem değişkenini kullanabilirsiniz. Menü çubuğunu görüntületmek için, bu sistem değişkeninin değerini 1 olarak; gizlemek içinse, 0 olarak ayarlayın.

Kullanıcı Arayüzünü Başka Neler Etkiler?

Kullanıcı arayüzünü etkileyen birçok komut ve sistem değişkeni vardır. Bunların tümünü bulmak için, AutoCAD’i açtıktan sonra Yardım “Help” penceresini açmak için F1 tuşuna basın. Yardım “Help” penceresinin Arama “Search” kutusuna, ingilizce olarak Uygulama Penceresi ile Çalışma için Komutlar Commands for Working With the Application Window” yazın.

Siz hangi sabitlemeleri kullanıyorsunuz? Yorumlarınızı bırakın!