AutoCAD için Dışa Aktarma “Export”

Bu makalemde Civil 3D gibi AutoCAD üst bileşenlerini kullanan tüm kullanıcılar için bir ipucundan bahsedeceğim.

Hiç şüphesiz şayet Civil 3D gibi AutoCAD üst bileşenlerinin birinde yaratılmış olan çizimleri AutoCADD’de açarsanız, AutoCAD’in Civil 3D gibi AutoCAD üst bileşenlerinin doğal nesnelerini OLE nesneler olarak görüntüleyeceğinin farkındasınızdır. Bu Civil 3D gibi AutoCAD üst bileşenlerine sahip olmayan sadece AutoCAD’e sahip olan kullanıcılar için büyük sıkıntı yaratacaktır. Fakat AutoCAD bizlere bu problemi gidermek ve Civil 3D gibi AutoCAD üst bileşenlerinde yaratılmış çizimleri AutoCAD’de de sorunsuz kullanabilmemiz için de bir komut sunmaktadır.

EXPORTTOAUTOCAD komutu. Komutun önünde komutun çalıştırılabilmesi için, yazmak zorunda olduğunuz bir tire () işareti olduğuna özellikle dikkat edin. Şayet daha kolay aklınızda tutacağınızı düşünüyorsanız, aynı komutu çalıştıracak olan bir klavye kısa yolu olan AECTOACAD komutunu da kullanabilirsiniz.

Tabi ki,  bu şekilde Civil 3D gibi AutoCAD üst bileşeninden dışa aktarılmış herhangi bir çizim Civil 3D gibi bir AutoCAD üst bileşeninde sahip olduğu tüm fonksiyonları içermeyecektir. Fakat bu işlem Civil 3D gibi bir AutoCAD üst bileşeninde yaratılmış olan öğelerin AutoCAD’de daha kullanılabilir olmasını sağlayacaktır.