AutoCAD için 3 boyutlu 3B “3D” Görüntüleme İpuçları

3 boyutta B “3D” çalıştığınız zaman, çiziminizi hızlı ve etkili olarak görüntüleme yollarına ihtiyaç duyarsınız. İşte bu konu ile ilgili aşağıda benim favori ipucumu bulacaksınız. Sizin favori yollarınız nelerdir?)

(Yorumlarınızı bırakın!)

  • Şeffaf 3B Yörünge: “Transparent 3D Orbit:” Shift tuşu + Farenin tekerleğine basarak. Bu benim her zaman 3 boyutlu 3B “3D” görüntüleme favori ipucum olmuştur. Şayet bu işlemi (Shift tuşu ile farenin tekerleğine basma işlemini) kullanmıyorsanız, zamanınızı boşa harcıyorsunuz demektir. Bu işlem yani şeffaf 3B Yörünge  “3D Orbit” size görüntüyü istediğiniz yöne doğru sürükleme olanağı sağlar.
  • Paralel ve Perspektif Görüntüler Arasında Geçiş Yapma: Görüntü Küpüne “View Cube” sağ tıklayın ve istediğiniz birini (paralel görüntü veya perspektif görüntü) seçin. Bunu bende yeni keşfettim.

Sekil-1

  • Görüntü Küpü: “View Cube:” Bu yeni araç standart görüntü noktalarından bir tanesini hızlıca seçmek için harika bir yoldur. Fakat aynı zamanda bu Görüntü Küpünü sürükleyebileceğinizi de biliyor muydunuz? Görüntü Küpünün bir yüzüne veya köşesine tıklayın. ve istenen yönde sürükleyin.
  • Plan Görüntü: “Plan View:” Sizi hızlıca o anki (aktif) KKS’de “UCS” Üst “Top” görüntüye götürür. PLAN yazın ve iki kez Enter tuşuna basın.
  • KKS’yi “UCS” değiştirdiğiniz zaman, Plan Görüntüye Geri Dönme: UCSFOLLOW sistem değişkeni değerini 1 olarak ayarlayın. Sonrasında, KKS’yi “ UCS” her değiştirdiğiniz zaman, çiziminiz plan görüntüye geçiş yapar.
  • Modelinizin Altını Görüntüleme: Ön tanımlı olarak, 3B Yörünge “3D Orbit” size modelinizin alt kısmı çevresinde serbestçe döndürme olanağı vermeyen bir kısıtlanmış modu kullanır. Bu mod size XY düzleminde veya Z yönünde sınırlar; fakat tek seferde her iki kısıtlama birlikte olmaz. Kısıtlamayı kaldırmak için, 3 B Yörünge “3D Orbit” modundayken sağ tıklayın ve Diğer Gezinti Modları “Other Navigation Modes” seçeneği içerisinde> Serbest Yörünge “Free Orbit” seçeneğini seçin.
  • X ışını “X-ray” Görüşü: AutoCAD 2011 ve sonraki sürümlerde, yeni standart görsel stiller vardır ve bunlardan faydalı bir tanesi X ışını “X-ray” dir. Bu görsel stil yüzlerin matlığını % 50 olarak ayarlar ve böylece (tel kafes “wire frame” stilinde olmayan) bir derinlik hissi elde edebilirken hala tüm modeli görmeye devam edersiniz.

Sekil-2

Sizin 3 boyutlu 3B “3D” görüntüleme favori ipuçlarınız nelerdir?