AutoCAD Donmaları’nın (Kilitlenmeleri’nin) Ortak Sebepleri

Posted on by on Ekim 1st, 2013 | 0 Yorum »

AutoCAD ‘de çalışırken ekranınız birçok kez dondu değil mi? Panik oldunuz ve çiziminizi en son ne zaman kaydettiğinizi düşünmeye başladınız. Klavyenizin Esc ve Enter tuşlarına ezermişçesine defalarca bastınız ve çok şükür bu sefer AutoCAD kilitlenip çökmedi dediğiniz olmuştur.

Ama aslında AutoCAD ‘in donmasının gerçek nedeni nedir? Bu sorunun tek bir cevabı yoktur. Potansiyel olarak AutoCAD ‘in donmasının birçok sebebi olmakla birlikte; bu nedenlerin bazıları AutoCAD ‘de gerçekte neler olduğunu biraz anlama ile tamamen göz ardı edilebilirler.

Seçmeler

AutoCAD donmalarının birinci ve en önemli sebebi çok fazla sayıda nesne içeren nesne seçme işlemi yaptığımız zaman gerçekleşmesidir. Bazen nesneler üzerinde hiç bir şey yapmasak bile nesneleri seçtiğimiz zaman beklenmedik bir şekilde AutoCAD donabiliyor. Bu bazen bizi “Ey AutoCAD senden bir şey yapmanı istemedim ki neden dondun!” diye düşünür bir hale düşürebiliyor. Bu durum garip görünmekle birlikte bunun tek bir nedeni vardır.

Bir nesne seçme işlemi yapıldığı zaman, aktif seçiminizle ilişkili her bir ekran bilgisinin güncellenmesi gerekmektedir; aksi durumda yanlış bilgilerle çalışmak zorunda kalırsınız. Yani örneğin, ekranınızın herhangi bir yerinde Özellikler penceresi açık durumda ise, hatta bu özellikler penceresi otomatik gizleme özelliği aktifleştirilmiş ve toplanmış durumda olsa bile, nesne seçimi yaptığınız anda bu özellikler penceresinin seçtiğiniz nesnelere ait doğru ve gerçek bilgilerle güncellenmesi gerekecektir. Bu güncelle işlemi için gerekli süre seçtiğiniz nesne sayısı ile doğru orantılı olarak değişecektir. Yani gördüğünüz gibi nesneleri sadece seçmek bile AAutoCAD ‘in donmasının bir sebebi olabilmektedir.

Çok fazla sayıda nesneyi içeren seçme işlemleriyle çalışırken AutoCAD ‘in donma sıklığını önemli ölçüde azaltan yollar vardır:

  1. Nesne seçmeden önce istediğiniz komutu çalıştırdığınıza emin olun. Bu işlem AutoCAD ‘e daha sağlıklı ve net talimat gönderecektir ve işlemleri nesneleri seçtikten sonra komutu çalıştırmaya göre daha hızlı gerçekleştirecektir.
  2. Önce nesneleri seçerek AutoCAD ‘e “Burada ilgilendiğim bazı nesneler var – bu nesneleri benim için yapmak isteyeceğim herhangi bir işlem için hazırla!” demiş olursunuz. Bu belirsiz bir talimat olup; AutoCAD bu nesneleri tüm işlemler için hazırlamak zorunda kalacaktır. Bununla birlikte, önce komutu çağırıp sonrasında nesneleri seçme işlemiyle AutoCAD ‘e “Ben sadece bu işlemin uygulanması ile ilgileniyorum – bu seçtiğim nesnelerde o işlemin üzerinde uygulanmasını istediğim nesnelerdir!” demiş olursunuz. Bu talimat yeterince açık bir talimat olup; ilgilenmediğimiz birçok nesnenin ve komutunun AutoCAD ‘i boş yere meşgul etmesini önleyecektir.
  3. Bunun bir uzantısı da nesneleri silmek için Delete tuşunu kullanma alışkanlığıdır. Evet, bu işe yarıyor. Fakat ikinci kez belirtiyorum, çok fazla sayıda nesne içeren çok büyük nesne seçimleri ile çalışırken önce SİLERASE” komut düğmesine tıklayarak daha sonra nesneleri seçme AutoCAD ‘in performansında kaydedilebilir bir iyileşmeyle birlikte AutoCAD ‘e çok daha net bir talimat yollamaktadır.

Komutlar

Bazı komutlar AutoCAD‘in donmasına (kilitlenmesine) diğer komutlardan daha çok neden olmaktadırlar. TARAMAHATCH” komutu bu komutların en önemlisidir. Fakat yine belirtiyorum ki, çok az bir bilgiyle bu TARAMAHATCH”  komutundan kaynaklanan donmaları (kilitlenmeleri) de önleyebiliriz. Birçok kullanıcı tarama “hatch” sınırını tanımlamak için genellikle taranacak alan içinde nokta tıklama seçeneğini kullanmaktadır. Şahsen ben her zaman taramaları kolaylaştıracak şekilde çizmeyi deniyorum. Örneğin, mümkün olan yerlerde çizgiler yerine kapalı sürekli çizgiler “polylines” kullanıyorum. Bu şekilde çalışmak bana daha sonra tarama yapacağım zaman potansiyel olarak AutoCAD ‘in donmasına (kilitlenmesine) sebep olabilecek olan tarama alanı içerisinde bir nokta tıklamak yerine tarama sınırını seçebilme olanağı sağlıyor. Neyden bahsettiğim hakkında daha detaylı bilgi için önceki makalelerimden RECTANG Komutu isimli makalemi inceleyebilirsiniz.

3 boyutta 3B “3D” çalışıyorken, 3DORBIT komutunu kullanmaktan kaçınmak için, her zaman SHIFT+FARE TERKERLEĞİNİ kullanmayı tercih edebilirsiniz. Fakat SHIFT+FARE TERKERLEĞİ yöntemi yerine 3DO komutu kullanmanızın genellikle bir sebebi olması gerekir.  AutoCAD 3 boyutlu 3B Yörüngeleme “3D Orbiting” için bir hazırlığa ihtiyaç duymaktadır ve şayet çizimi biraz işlemeyi planlıyorsanız, AutoCAD’in bir seferliğine bu hazırlık için donma (kilitlenme) yapmasını istiyorsunuz demektir. Şayet SHIFT+FARE TERKERLEĞİ yöntemini kullanırsanız, siz bu yöntemi her kullanışınızda AutoCAD çok büyük çizimler üzerinde çok fazla zaman kaybına yol açabilen bir hazırlık yapacaktır. Yani çok küçük çizimler için SHIFT+FARE TERKERLEĞİ yöntemini kullanmak harika bir yöntem olmakla birlikte; bunun dışında her şey için 3DO komutu kullanın.

Ağ Üzerinde Çalışma

Dahili bir ağ üzerine kaydedilmiş olan çizimler üzerinde çalışmanın kullanıcılara performans sorunları yaşattığı bilinmektedir. Mümkün olan her durumda ağ üzerinde çalışmak yerine bilgisayarınızın yerel sürücüleri üzerinde çalışmayı tercih edin. Fakat bu şekilde (yani yerel sürücülerde) çalışmayı muhakkak uymak zorunda olduğunuz doküman yönetim sisteminiz için sıkıntı yaratmayacağınız durumlarda tercih etmelisiniz. Aksi durumlarda doküman yönetim sisteminizin kurallarına uyun! Çok mükemmel bir şekilde yapılandırılmış tutarlı bir doküman yönetim sisteminiz var değil mi?

Yanlışlıklar (Sorunlar)

Benim bilhassa problemler yaşamış olduğum kendi kendini çoğaltan yanlışlardan bir tanesi Ölçek Listesi Yanlışlarıydı. Bu yanlışların çözümü için burayı tıklayın.

AutoCAD Donduğu veya Kilitlendiği Zaman…

Bekleyin!!! Klavyenizin tuşlarını ezmeyin. Tuşları ezmeniz veya sürekli basmanız donma (kilitlenme) süresini uzatmaktan başka bir işe yaramayacaktır. Sabırlı olmayı deneyin. Bir veya birkaç dakika sonra Esc tuşuna bir iki defa dokunmayı deneyin – çok sık olmasa da bazen komutu iptal edebilir ve kontrolü tekrar ele geçirebilirsiniz. Birkaç dakika geçtikten sonra artık kontrolü hiç tekrar ele geçiremeyeceğinizi düşünmeye başlayabilirsiniz. Çizimi son kaydettiğinizden sonra yaptıklarınız kurtarılmaya değecek kadar çok mu? Bu çizdiklerinizi (yaptıklarınızı) ne kadar sürede yaptığınıza bağlıdır. Sıklıkla, yaptığınız işin hacminin büyük çoğunluğunu AutoCAD’de ne çizdiğiniz (yaptığınız) değil yapacağınız işlemleri düşünmek oluşturmaktadır. – bu yaptığınız işleri hali hazırda yapmış olduğunuz için, kaydetmediğiniz kısımları kolaylıkla ve hızlıca tekrar yapabilirsiniz. Şayet AutoCAD’i Windows Görev Yöneticisinden “Windows Task Manager” sonlandırmayı seçmek isterseniz, karşınıza Görev Yöneticisi “Task Manager” penceresini getirecek olan faydalı bulacağınızı düşündüğüm Ctrl + Shift + Esc klavye kısa yol tuş kombinasyonunu bilmek isteyeceğinizi düşünüyorum.

Bu sebepler listesini gelecekte güncelleyip ilave sebepleri ve çözümlerini de eklemeyi düşünüyorum. Bu yüzden ileride bu makaleyi tekrar incelemenizi tavsiye ederim.

« AutoCAD 2008 Ölçek Listesi Yanlışları
AutoCAD’de Çizim Ölçekleri Arasında Kopyala Yapıştır Yapma »