AutoCAD Çiziminizde Görüntüler “Views” Yaratın

Posted on by on Ekim 2nd, 2012 | 0 Yorum »

Büyük çizimler yaratıyor musunuz? Şayet yaratıyorsanız, muhtemelen çiziminiz içerisinde görüntü kaydırmak “pan” ve görüntüye yaklaşmak için “zoom in” çok zaman harcıyor olabilirsiniz. Çiziminizin istenilen bir kısmının önceden kaydedilmiş görüntüsü olan isimlendirilmiş görüntüler “named views” size yardımcı olabilir! Bir görüntü “view” çiziminizin herhangi bir alanını herhangi bir yakınlaşma “zoom” değerinde gösterebilir.

Bu amaç için bu makalemde, model alandamodel space” kaydedilen görüntüler konusunu anlatacağım. Fakat isterseniz bu görüntüleri yerleşim alanındalayout” da kaydedebilirsiniz.

Bir seyahate (geziye) çıktığınız zaman, gittiğiniz yerin güzel görüntülerini görmek istersiniz. Aynen seyehatinizde olduğu gibi AutoCAD’de de bu aynıdır. AutoCAD görüntülerinin “views” kendine has bir güzelliği vardır. Çünkü bu görüntüler size çizerken ve çizilmişleri düzenlerken (değiştirirken) hız kazandırarak yardım ederler.

İsimlendirilmiş “Named View” Yaratma

Bir isimlendirilmiş görüntü “named view” yaratmak ve kaydetmek için, aşağıdaki adımları takip edin:

  1. Çizim alanında çiziminizin sıklıkla geri dönmek isteyebileceğiniz kısmını görüntüleyin. Bunu yapmak için Yaklaş “Zoom in” ve Görüntü Kaydır “Pan” komutlarını kullanacaksınız.
  2. Çiziminizin istediğiniz kısmını çizim alanında görüntülediğinizde Görüntü “View” sekmesini seçerek> Görüntüler “Views” Panelinde> Görüntü Yöneticisini “View Manager” tıklayın. (VIEW komutu) Bu Görüntü Yöneticisi “View Manager” iletişim kutusunu açacaktır.
  3. Yeni Görüntü /Poz Özellikleri “View/Shot Properties“ iletişim kutusunu açmak için, Yeni “New” düğmesine tıklayın.
  4. Görüntü İsmi “View Name “ metin kutusuna görüntünüz için bir isim girin.
  5. Yeni Görüntü /Poz Özellikleri “View/Shot Properties  “ iletişim kutusunun Görüntü Özellikleri “View Properties” sekmesi ön tanımlı olarak o anki (aktif) çizim alanı görüntünüzü kullanacaktır. Fakat şayet başlamadan önce çiziminizin istediğiniz doğru kısmını o anki (aktif) çizim alanında görüntülemeyi unuttuysanız, Pencereyi Tanımla “Define Window “ düğmesine tıklayarak hemen çizim alanına dönebilir ve çiziminizin istediğiniz kısmını görüntüleyebilirsiniz.
  6. İlk köşeyi belirleyin: “Specify first corner:” veri istemi (uyarısı) geldiğinde, kaydetmek istediğiniz görüntünün sol üst köşesine tıklayın. Karşı köşeyi belirleyin: “Specify opposite corner:” veri istemi (uyarısı) geldiğinde, fareyi sağa aşağı doğru çekerek görüntünün sağ alt köşesine tıklayarak bir pencere belirleyin.
  7. İletişim kutusuna geri dönmek için Enter tuşuna basın.
  8. OK düğmesine tıklayın.
  9. Şimdi Görüntü Yöneticisine “View Manager” döndünüz, şayet yeni görüntüyü kaydırmak istiyorsanız, gerekli kaydırma işlemini yapın ve O anki (Aktif) olarak Ayarla “Set Current” düğmesine tıklayın.
  10. OK düğmesine tıklayın.

Bir Görüntüyü “View” Görüntüleme

Kaydettiğiniz görüntüyü “view” ekranınızda görüntülemenin bir kaç yolu vardır.

En hızlı yolu çizim alanınızın sol üst köşesinde bulunan Görüntü Kontrollerini “View Controls “ kullanmaktır. (Bu Görüntü Kontrolleri simgeleri AutoCAD-2012 ile birlikte geldi.)Sadece çizim alanınızın sol üst köşesinde bulunan bu Görüntü Kontrol “View Control” düğmesine tıklayarak Özel Model Görüntüleri “Custom Model Views”seçin. Daha önceden kaydetmiş olduğunuz isimlendirilmiş görüntüleri orada göreceksiniz. İstediğiniz görüntüyü seçin.

 

Diğer bir yol Görüntü “View” sekmesini seçerek, Görüntü “View” Panelinde aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi Görüntüler “Views” aşağı açılır listesinden istediğiniz görüntüyü seçin.

Diğer bir yol Görüntü “View” sekmesini seçerek, Görüntü “View” Panelinde aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi Görüntüler “Views” aşağı açılır listesinden istediğiniz görüntüyü seçin.

« Bir Doğrusal Ölçülendirmeyi “Linear Dimension” Otomatik Olarak Bir Devamlı Ölçülendirme “Continued Dimension” ile Devam Ettirin
AUTOCAD’de Çiziminizi Görüntüleme “Viewing” »