AutoCAD Çizimleri için Bulut Tabanlı İş Akışı Autodesk 360

Autodesk 360 öncelikli olarak çizim dosyalarını depolamak ve gözden geçirmek için kullanılan bulut tabanlı çevrimiçi servistir. Ayrıca, mobil cihazlardan da dahil olmak üzere size DWG dosyalarını düzenleme olanağı sunan bir web uygulaması olan AutoCAD WS de vardır. Ben bu makalemde Autodesk 360 üzerine yoğunlaşacağım.

Autodesk 360 ile belirli işlemler için uygulamalar ekleyebilir ve çizimler üzerinde çalıştırabilirsiniz. Bu platformu aynı çizimler üzerinde birlikte çalışmanız gereken mesai arkadaşlarınızla iletişim için kullanabilirsiniz.  Çizimleri asaüstü bilgisayarınız ve Autodesk 360 arasında otomatik olarak eşleyebilirsiniz (senkronize edebilirsiniz).

Bu servisi kullanabilmek için, ya bir Autodesk 360 hesabı yaratmanız ya da mevcut bir hesabınız ile giriş yapmanız gerekmektedir. AutoCAD 2013 ve 2014’de, giriş yapmak için, aşağıdaki şekilde gördüğünüz AutoCAD ekranınızın sağ üst köşesinde bulunan hesap kutusuna tıklayın ve Autodesk 360 seçeneğini seçin.

Sekil-1

Sekil-2

Yeni Özellikler

Autodesk 360 geçenlerde eklenmiş yeni özelliklere sahiptir:

  • Autodesk  360 Mobil: “Autodesk 360 Mobile:”  Autodesk 360 Mobil uygulaması ile, iOS veya Android cihazınızdan verilerinize ulaşabilirsiniz.
  • DWF ve DWG Çizimleri Üzerine Yorum Yapma: “Commenting on DWFs and DWGs:” Çiziminizi görüntülerken yorum yazabilir ve yazılan yorumlara cevap verebilirsiniz.
  • İndirme Klasörleri: “Download Folders:” Tüm bir klasörü ve bu klasörün içeriğini tek bir ZIP dosyası olarak indirebilirsiniz.

Çizimi Autodesk 360 servisine kaydedebileceğiniz, çizimin bir noktasına veya alanına yorumlar ekleyebileceğiniz, yorumlarınıza resim ekleyebileceğiniz veya çalışma arkadaşlarınızı etiketleyebileceğiniz yer olan Tasarım Alanı “Design Feed” paleti AutoCAD 2014’de ön tanımlı olarak görüntülenir. Bu palet AutoCAD 2014 için yenidir.

Şayet Tasarım Alanı “Design Feed” paletini görmüyorsanız, şeritin Autodesk 360 sekmesine gidin ve Tasarım Alanı “Design Feed” düğmesine tıklayın.

Çizimleri Autodesk 360 ile Kaydetme ve Açma

Autodesk 360 servisine bir çizim yüklemek için, Farklı Kaydet “Save As” iletişim kutusunu kullanabilir ve sol taraftaki panelden Autodesk 360 servisini seçebilirsiniz.

Ayrıca bu kaydetme işlemini Autodesk 360 servisine çevrimiçi “online” olarak ulaşıp veya Autodesk 360 sekmesine giderek Dokuman Paylaş “Share Document” düğmesini seçerek de gerçekleştirebilirsiniz.

Aynı şekilde, çizimi Dosya Seç “Select File” iletişim kutusunda Autodesk 360 servisinden seçerek açabilirsiniz. Çizimi çevrim dışı olarak düzenlemek için, indirebilirsiniz. Autodesk 360 web sitesine Autodesk 360 sekmesi üzerinde Ulaım “Access” panelinden ulaşabilirsiniz. AutoCAD 2014’de Web sitesine Ulaş “Launch Website” düğmesine tıklayın. Tabi ki, internet tarayıcınızdan direkt olarak web sitesine de gidebilirsiniz.

Doküman “Documents” listesinde, (aşağıdaki şekilde kırmızı okun gösterdiği) sağ üst köşedeki birinci simgeye tıklayın ve İndir “Download” seçeneğini seçin.

Sekil-3

SizAutodesk 360 Kullanıyormusunuz?

Siz çizimleri buluta kaydettiniz mi? Kendi şirketinizin depolama servisini veya Autodesk 360 servisini kullanıyor musunuz?

Bu depolama alanındaki çizimlere ulaşma ihtiyacı duyuyor musunuz? Yorumlarınızı bekliyorum!