AutoCAD Çizimini Hizaya getirmek için bir Standartlar Dosyası Kullanın

Posted on by on Temmuz 4th, 2013 | 0 Yorum »

Tüm AutoCAD uzmanları standartlarla iç içe olmak zorundadırlar. Fakat bir çizim birden fazla kullanıcı tarafından kullanıldığı ve aylarca ve hatta yıllarca revize edildiği zaman, standartlar kolayca bozulabilirler. AutoCAD’in CAD Standartlar aracı size çizimleri standartlarınıza göre kontrol etme olanağı sunmaktadır. Bir çizimde aşağıdakileri kontrol edebilirsiniz:

 • Tabakaları (Katmanları)
 • Yazı Stillerini
 • Ölçü Stillerini
 • Çizgi tiplerini

Standartlar Dosyası Yaratma

Standartlar dosyası normal (sıradan) bir çizim olmakla birlikte bu dosya .dws dosya uzantısına sahiptir. Bir standart dosyası yaratmak için, sadece istediğiniz standartlara — tabakalara, yazı stillerine, ölçü stillerine ve çizgi tiplerine — sahip bir çizim yaratırsınız. Ayrıca mevcut bir çizimi de standart dosyanız olarak kullanabilirsiniz; fakat istemediğiniz tüm tabakaları, yazı stillerini, ölçü stillerini ve çizgi tiplerini tümden silmeyi “purge” unutmayın.

Çiziminiz sizin istediğiniz hale geldiği zaman, ne yapacağınız işte aşağıda:

 1. Uygulama düğmesi içerisinde Farklı Kaydet “Save As” düğmesini seçin.
 2. Dosya Tipleri “Files of Type” aşağı açılır listesinden AutoCAD Çizim Standartları “AutoCAD Drawing Standards” (.dws) dosya tipini seçin.
 3. Standartlar dosyası için Dosya İsmi “File Name” metin kutusuna bir isim yazın.
 4. Kaydet “Save” aşağı açılır listesinde, Destek Dosyaları Araştırma Klasör Yolunda “Support File Search Path” bulunan bir konum seçin.
 5. Çizim standartlar dosyasını kaydetmek için, Kaydet “Save” düğmesine tıklayın.
Save Drawing As

Çizimi Farklı Kaydet

Standartları Test Etme

Standartlar dosyanızı kullanmak için, onu (standartlar dosyanızı) o anki (aktif çiziminizle — veya bir şablonla ilişkilendirmelisiniz. Şayet sürekli kullandığınız bir şablona sahipseniz ve bu şablonu bir standartlar dosyası ile ilişkilendirirseniz, bu şablon temelli başlatacağınız her yeni çizim o standartlar dosyası ile ilişkilendirilecektir. Güzel değil mi?

Daha sonra çiziminizi test edersiniz. Çizimleri bir standartlar dosyasına göre aktif olarak bire bir veya bir grup olarak (toplu denetim) test edebilirsiniz. Bu makalede, ben tek bir çizimi test etmeyi ele alıyorum.

Bir standartlar dosyasını açık bir çizim ile ilişkilendirmek için aşağıdaki adımları takip edin:

Configure Standarts

Standartları Yapılandır

 1. Yönet “Manage” sekmesini içerisinde CAD Standartları “CAD Standards” panelinde Configure” düğmesini seçin. Bu işlem STANDARDS komutunu çalıştırır. Standartları Yapılandır “Configure Standards” iletişim kutusu açılır.
 2. + düğmesine tıklayın, standartlar dosyanızı araştırıp bulun ve Aç “Open” düğmesine tıklayın. (Bu arada, bir çizim ile birden fazla standartlar dosyasını ilişkilendirebilirsiniz.)
 3. Eklentiler “Plug-ins” sekmesine tıklayın ve kontrol etmek istemediğiniz standartların işaretini kaldırın. Ön tanımlı olarak tüm dört standart tipi de işaretlenmiş durumdadır. (Yaptığınız seçimle dört standardı da kontrol etmeye devam edebilirsiniz.)
 4. Standartları Yapılandır “Configure Standards” iletişim kutusunu kapatmak ve çiziminize geri dönmek için OK düğmesine tıklayın.

Standartları Yapılandır “Configure Standards” iletişim kutusundaki Standartları Test et “Check Standards” düğmesini tıklayarak çiziminizi standartlar dosyası ile hemen test edebilirsiniz. Fakat şayet bu iletişim kutusunda değilseniz, CHECKSTANDARDS komutunu çalıştırmak ve Standartları Test et “Check Standards” iletişim kutusunu açmak için, Yönet “Manage” sekmesini içerisinde CAD Standartları “CAD Standards” panelinde Test et “ Check” düğmesini seçin.

Standartları Test et “Check Standards” iletişim kutusu çizimdeki standartlar dosyasındaki standartlarla uyuşmayan öğeleri tek tek listeler. Bu iletişim kutusunun nasıl kullanılacağı işte buradadır:

 

Check Standarts

Standartları Kontrol Et

 1. Önce iletişim kutusunun Problem kısmındaki birinci probleme bakın.
 2. Şununla Değiştir “Replace With” kısmında, standart olmayan öğe için bir değiştirme seçin. Standartlar dosyasına göre tüm uygun değiştirmeler (seçenekler) burada listelenirler.
 3.  Bu değiştirmenin çiziminizi nasıl etkileyeceğini görmek için, Değişikliklerin Ön izlenmesi “Preview of Changes” kısmına bakın.
 4. Değiştirmeyi yapmak ve çiziminizi standartlaştırmak için, Düzelt “Fix” düğmesine tıklayın. Problemi göz ardı ederek bir sonraki probleme geçmek için, Sonraki “Next” düğmesine tıklayın.
 5. AutoCAD sonraki problemi görüntüleyecek olup, böylece her bir problemi düzeltmeye veya göz ardı etmeye devam edebilirsiniz.
 6. İşinizi bitirdiğiniz zaman, Kontrol Tamamlandı mesaj kutusu size bir rapor sunacaktır. Mesajı kapatmak için, Kapat “Close” düğmesine tıklayın.
 7. Çiziminize geri dönmek için, Kapat “Close” düğmesine tıklayın.

Problemleri düzelttiğiniz zaman — örneğin, Layer1 isimli tabakanın “Layer” ismini Nesne olarak değiştirdiğiniz zaman— AutoCAD kullanılmayan nesneleri çizimden temizler. Bu örnekte, AutoCAD Layer1 isimli tabakayı silecektir.

Standartlar Ayarlarını Belirleme

CAD standartları özelliğinin nasıl çalışacağını belirleyebilirsiniz. CAD Standartları Ayarları “CAD Standards Settings” iletişim kutusunu açmak için, Yönet “Manage” sekmesini içerisinde CAD Standartları “CAD Standards” panelinde Yapılandır “Configure” düğmesini seçin ve Ayarlar “Settings” düğmesine tıklayın.

Uyarı Ayarları “Notification Settings” kısmında, aşağıdakilerden bir tanesini seçin:

 • Standartlar Uyarılarını İptal et. “Disable Standards Notifications.” Standartlar problemleri ile ilgili herhangi bir eş zamanlı uyarı almazsınız. Fakat hala Standartları Test et “Check Standards” iletişim kutusunu kullanarak standartları test edebilirsiniz.
 • Standartların İhlali hakkımda Uyarı Görüntüle. “Display Alert upon Standards Violation.” Şayet çiziminiz bir standartlar dosyası ile ilişkilendirilir ve bu standartlar dosyasına uygun olmayan bir değişiklik yaparsanız, bir mesaj görürsünüz.
 • Standartlar Durum çubuğu Simgesini Görüntület. “Display Standards Status bar ıcon.” Şayet çizimde standartlara uymayan bir nesne varsa, AutoCAD durum çubuğunda ünlem işaretli küçük bir simge görürsünüz. Bir uyarı balonu görüntülenir.

 

CAD Standards Settings

CAD Standartları Ayarları

Standartların ihlal edildiğini gösteren bir uyarı balonu görüntülenir. Problemleri düzelteceğiniz yer olan Standartları Test et “Check Standards” iletişim kutusunu açmak için, bağlantıya veya simgeye tıklayın.

Standartlar Ayarlarını Kontrol et “Check Standards Settings” kısmında, uygun olmayan çizimleri otomatik olarak düzeltmek için, Standart olmayan Özellikleri Otomatik olarak Düzelt “Automatically Fix Non-standard Properties” işaretleme kutusunu işaretleyebilirsiniz. Otomatik düzeltme sadece çizim nesnesi standart ile uygun ada fakat farklı özelliklere sahip olduğu zaman uygulanır. Örneğin, şayet standartta  nesne olarak isimlendirilmiş nesnenin mavi renkli olması gerektiği belirtilmiş ve o anki çizim nesne tabakası üzerinde siyah renkli bir çizgiye sahipse, AutoCAD çizgiyi mavi renge çevirecektir.

Standartları Test et raporunda düzeltilmemiş olan problemleri görüntületmek için, Önemsenmemiş Problemleri Göster “Show Ignored Problems” işaretleme kutusunu işaretleyin.

Standartları Test et “Check Standards” iletişim kutusunun Şununla Değiştir “Replace With” kısmında ön tanımlı olarak kullanmak için, Değiştirmeler için Tercih edilen Standartlar Dosyasını Kullan “Preferred Standards File to Use for Replacements” aşağı açılır listesinden bir standartlar dosyası seçin. Bu standartlar dosyası sadece şayet standart olmayan özellikleri otomatik düzelt seçeneğini seçerseniz ve ilişkili standartlar dosyası uygun bir değiştirme sağlayamazsa kullanılır.

Sizde AutoCAD de Standartlar özelliğini kullanıyor musunuz? Şayet kullanıyorsanız, lütfen yorum yazarak kendi ipuçlarınızı bırakın!

« Üç Boyutlu bir Katıyı Model Ortamda 2 Boyutlu 3 Görünüme Dönüştürme
O anki (Aktif) Ayarları Durum Çubuğunda Görün »