AutoCAD Civil 3D® – Saha Verisi “Survey” Düzeltme Aracı

Örneğin düz arazileri kullanarak hiç bir AutoCAD Civil 3D çizimi yaratmayı denediniz mi? Şayet denediyseniz, bu düzeltme aracını niçin yarattığımı kesinlikle anlayacaksınız.

 Sekil-1

Bazen 2 boyutlu 2B “2D” nesneler tarafından simgelenen saha verilerine sahip oluruz. Bu 2 boyutlu 2B “2D” nesneler sıklıkla yanında bir yazı veya çok satırlı yazı olan bir nokta veya bir öbek nesnesi olur. AutoCAD Civil 3D ‘de yazı veya çok satırlı yazıyı yükseltmek için araçlar olmakla birlikte; bu araçlar hemen yakınlardaki noktasal nesneyi temel nokta olarak kullanamazlar.

AutoCAD Civil 3D‘nin hangi noktanın hangi yazı veya çok satırlı yazı ile ilişkilendirildiğini bilmesi mümkün olmadığı için, yazı veya çok satırlı yazıyı temek noktası olarak kullanabilmektedir. Bu yol arazi verilerinin kalitesini düşürmektedir. – noktaların konumları ile yazı veya çok satırlı yazıda görünen yükseklik değerlerinin birlikte kullanımı çok daha fazla arzu edilmektedir.

Benim yeni aracım nokta veya öbek “block” nesneleri en yakındaki yazı veya çok satırlı yazıda belirtilen yüksekliğe yükselterek bu problemi çözmektedir.

2010 ve daha üst sürümlerde çalışan NET modülünü (dll dosyası) aşağıdaki indirme linkinden indirebilirsiniz.

AutoCAD Civil 3D-Saha_Verisi_Düzeltme_Aracı