AutoCAD 2013 Yeni Özellikleri

Posted on by on Kasım 18th, 2012 | 0 Yorum »

AutoCAD 2013 geçenlerde piyasaya sürüldü ve her yeni sürümde olduğu gibi bu sürümün önemli yeni özellikleri ile ilgili kısa bilgiler vereceğim. Böylece kullanmakta olduğunuz AutoCAD sürümünü bu yeni üst sürüme yükseltmeyi isteyip istemediğinize daha kolay karar verebilirsiniz.

Yeni dosya biçimi “format”

AutoCAD’in her yıl yeni sürümü piyasaya sürülür fakat her 3 yılda bir dosya biçimi “file format” değiştirilir. Yeni dosya biçiminin “file format” anlamı şudur. Kullanıcı yeni sürüm program ile yaratılmış çizim dosyalarını önceki sürüm program ile açamayacaklardır. Tabi ki çizimlerinizi eski sürüm olarak da kaydedebilirsiniz. (aslında bu bir çözüm yolu) böylece eski sürüm programlarda yeni sürümle yaratılmış dosyalar açılabilir.

Komut Satırı Güncellendi

Komut Satırı  “Command Line” artık farklı görünüyor ve birçok yeni ve geliştirilmiş özelliğe sahip. Bana göre, en önemli yeni özellik şu. Komut satırına bir komut yazarken açılan komut listesinden istediğiniz komutu tıklayıp seçiyor ve o komutu çalıştırabiliyorsunuz. İşte diğer değişiklikler ve yeniliklerde aşağıda:

  • Önceki komutlar listesi: Önceki komutların listesini görmek için, komut satırının hemen solunda bulunan aşağı ok işaretine tıklayın Bir komutu çalıştırmak için, bu listeden istediğiniz komuta tıklayabilirsiniz.
  • Özelleştir simgesi: Otomatik tamamla “Autocomplete” özelliğini ve aynı zamanda seçenekler “options” iletişim kutusunu açmak için komut satırının en solunda bulunan İngiliz anahtarı şeklindeki özelleştir simgesine tıklayın. Seçenekler “Options” iletişim kutusunda görünüm “display” sekmesinde renkler “colors” düğmesine tıkladığınızda açılacak olan çizim pencere renkleri “drawing Window colors” penceresinde sol tarafta bulunan içerik “content” kutusundan komut satırını “Command line” seçin ve komut satırının istediğiniz özelliği için istediğiniz rengi belirleyin.

Benim kullandığım: Ben komut satırında seçenekler penceresine ulaşılabilme fikrini gerçekten sevdim. Dikkatiniz nerede olursa olsun komut satırına komut yazarken o komutla alakalı ihtiyaç duyduğunuz seçeneğe bir düğmeye tıklayarak ulaşabilmek ve gerekli ayarları yapmak çok pratik ve güzel. Böylece herhangi bir seçeneği ayarlamak için program düğmesine gitmek zorunda kalmıyorsunuz.

 Dizi “Array” Geliştirmeleri

Bildiğiniz gibi 2012 sürümünde, AutoCAD dizileri “arrays” yaratmak ve yeni dizi yolları “path” ekleme özelliğini yeni şerit temelli ara yüzü ile bize sunmuştu. Bu sürümde ise bu konuda yapılmış ince ayarlar var. Dikdörtgensel diziye “rectangular array” başladığınızda, hemen karşınızda 3×4 lük bir ızgara görüyorsunuz; dairesel diziye “polar array” başladığınızda ise, bu sefer bir merkez etrafında dairesel dizilmiş 6 nesne çıkıyor karşınıza. Hat dizileri “path array” içinse nesneler hat boyunca eşit aralıklarla dizilmiş olarak çıkıyor. Yeni ölç “measure” özelliği hattı uzattığınızda otomatik olarak hat boyunca yeni nesneleri ekliyor.

Çok fonksiyonlu tutamaçlar “grips”  dikdörtgensel dizideki “rectangular array” satır sayısı veya dairesel dizideki “polar array” nesneler arasındaki açı gibi özellikleri düzenleyebilmenize olanak sağlıyor. Fakat hala özellikleri değiştirmek için, şeriti “ribbon” veya komut satırını “Command line” kullanmaya devam edebilirsiniz.

Benim kullandığım: Ben bu yenilik için tarafsız durumdayım.

Değişikliklerin dinamik Ön izlemesi “Preview”

Herhangi bir nesneyi seçtiğinizde ve farenin imlecini seçili nesne üzerine getirdiğinizde ve imleci o nesne üzerinde gezdirdiğinizde, seçili nesnenin görüntüsü değişiyor, bu değişimi tıklamadan önce görüyorsunuz. Örneğin; siyah bir çemberi seçtiğinizde yukarıda şerittin özellikler sekmesindeki tabaka renginde kırmızıya geldiğinizde seçili çemberinizin rengi kırmızı oluyor. Ancak bu özellik tabaka “layer” aşağı açılır aracı şeritinizde, özellikler paletinde veya hızlı özellikler paletinde görünür halde ise, geçerli oluyor. Aynı zamanda bakış alanlarına “viewports”, görünüm stillerine “visual styles” ve daha birçok şeye yapacağınız değişiklikleri ön izleme yapabilirsiniz.

Şayet bu özelliği istemiyorsanız, bu özelliği kapatabilirsiniz. Seçenekler “Options” iletişim kutusunda, seçim “selection” sekmesinde özellik ön izleme “Property Preview” işaret kutusundaki “checkbox”  tik işaretini kaldırın.

Benim kullandığım: Harika bir özellik ve bu özellik için geç bile kalındı bence. Sonuçta Microsoft Ofis 2007! sürümünde bu özelliği kullanmaya başladı. Sizde bir an önce bu yeni özelliğe alışsanız iyi olur.

Taşıyarak kopyalama “OFFSET” Ön izlemesi “Preview”

OFFSET komutunu kullandığınızda, kopyalanacak nesne kesin yerine taşıyıp kopyalanmadan önce ön izlemesini görebiliyorsunuz.

Benim kullandığım: Diğer harika bir özellik.

Bulut Asistan “Point Cloud” Geliştirmeleri

Yerleştir “Insert” sekmesi yeni bulut asistan “point cloud” paneline sahip. 3 Boyut Modelleme 3B “3D Modeling”, çalışma ortamına “workspace” geldiğinizde, bulut “cloud” dosyalarını aynı dış referans “xref” dosyalarında olduğu gibi çiziminize bağlayabilir ve yönetebilirsiniz. Özellikler “Properties” paleti size Bulut Asistan “Point Cloud” ile ilgili daha fazla bilgi sağlayacaktır. Bulut Asistan “Point Cloud” yoğunluk aracı sayesinde Leica, Topcon ve Faro gibi önemli endüstriyel tarama firmalarının taranmış dosyalarını kataloglama olanağı bulacaksınız.

Benim kullandığım: Ben Bulut Asistan “Point Cloud” özelliğini test etme haricinde hiç kullanmadım.

VIEWBASE (2 Boyutlu (2B “2D”) nesne görüntüleme) Geliştirmeleri

AutoCAD 2012 3 boyutlu nesnelerin 2 boyutlu görünüşlerini yaratmayı sağlayan VIEWBASE komutunu getirmişti. Haydi, şimdi bakış alanında “viewport” 3 boyutlu 3B modelinizin 2 boyutlu 2B görünüşlerini gösterelim.

AutoCAD 2013 nesne görünüşleri konusunda kayda değer gelişmeler sunmaktadır:

  • 2 boyutlu 2B görünüşlerini oluşturmak için, hangi nesneleri seçebileceğinizi gösterir.
  • 2 boyutlu 2B görünüşlere etiketler ve stiller ekleyebilirsiniz.
  • Yeni Kesit Görüntü Stil Yöneticisi “Section View Style Manager” nesnenizin 2 boyutlu 2B görünüşünün görüntülenme şeklini özelleştirmenize olanak sağlar.
  • İstediğiniz tüm kesitleri yaratabilirsiniz.
  • Kesit görünüşünü değiştirmek, kesit çizgisinin yerini değiştirmek, kesit bakış yönünü değiştirmek ve daha birçok şey için çok fonksiyonlu tutamaçları “grips” kullanabilirsiniz.
  • O anki görünümlerden istediğiniz kısmın detayını alabilirsiniz.
  • Ölçüler, açıklama notları gibi ilgili açıklamaları ekleyebilirsiniz.
  • Yeni otomatik güncelleme aracı 3 boyutlu 3B modeliniz değiştiğinde 2 boyutlu 2B görünüşleri otomatik olarak günceller.

Benim kullandığım: Ben 2 boyutlu 2B görünüş nesnelerini seviyorum ve bu geliştirmeler ve eklemeler çok iyi olmuş.

PRESSPULL Geliştirmesi

PRESSPULL komutu daha esnek olmuş ve içerik duyarlı hale getirilmiş. Yüzeyler ve katılar yaratırken 2 ve 3 boyutlu 2B 3B eğrileri seçip preslemek için bu komutu kullanabilirsiniz. Yeni çoklu seçeneği sayesinde birden fazla nesneyi seçebilirsiniz veya ilave nesne seçmek için Shift tuşuna basıp basılı tutabilirsiniz. Bu komut artık seçiminizden hemen sonra pres boyunu veya taşıyarak kopyalama “ofset” mesafesini girmenizi sizden istiyor.

Benim kullandığım: PRESSPULL komutunun bu yeni özelliği komutu daha kolay ve daha faydalı hale getirmiş. Eski halinde bazen kullanım zorlukları oluyordu.

Çevrim içi İyileştirmeler

Eğer bulut bilgi işlem “cloud” nedir duymamış olabilirsiniz, siz nerelerdeydiniz? (İpucu: Bu bulut asistan “point clouds” ile hiçbir şey yapılamaz!)

Autodesk AutoCAD 2012 sürümünde AutoCAD WS’yi bizlerle tanıştırmıştı, Şimdi ise bize 3 GB çevrimiçi depolama alanı sunan Autodesk Bulut “Autodesk Cloud” geldi. Bu depolama alanını faaliyete geçirip kullanmaya başlamak için OPTIONS komutunu çalıştırın ve çevrimiçi “online” sekmesine tıklayın. Ayrıca AutoCAD WS için, yeni mobil telefon uygulaması da piyasaya çıktı.

AutoCAD 360 size çizimlerinizi güncel tutmak için eşleme “synchronise” olanağı sunuyor. İnternet tarayıcınızla “internet explorer” AutoCAD 360 internet sitesine gitmek için, şeritin “ribbon” çevrimiçi “online” sekmesine gidin ve AutoCAD 360 düğmesine tıklayın. Aslında AutoCAD 360 bazı düzenlemeleri internet tarayıcınızdan da “internet explorer” yapmanıza olanak sağlıyor. Tabiî ki çizimlerinizi internet tarayıcınızdan da “internet explorer” görüntüleyebilirsiniz. Aslında, bilgisayarınızda çiziminize devam ederken AutoCAD 360’da çiziminize çemrimiçi olarak “online” sıvama “render” yapabilirsiniz.

Benim kullandığım: Kabul etmeliyim ki, bulut bilgi işlem “point cloud”, AutoCAD WS, AutoCAD 360 derken tüm bu isimler kafamı karıştırdı. Ama sonra Autodesk’in ürün ve hizmet isimlerini sürekli değiştiren uzun geçmişini hatırladım. Bulut bilgi işlem “Point Cloud” geleceğin akımı olmayı planlıyor. Özellikle, sahada çalışıyor veya seyahat halindeyseniz, bu yeni özelliği çok faydalı bulacaksınız. Ve herkes birbiri ile işbirliği içerisinde bulunacak. Nasıl güzel değil mi?

 

« Bir Elips “Ellipse” veya Bir Oval “Oval” Yaratmanın Farklı bir Yolu
AutoCAD’i Nasıl Güncel Tutarız »