AutoCAD 2008 veya Daha Sonraki Sürümlerdeki Nesnelerden Veri Süzme

Posted on by on Kasım 24th, 2013 | 0 Yorum »

AutoCAD 2008’deki yeni özelliklerden bir tanesi de veri süzmedir. Bu özellik öbek öz niteliklerini “block attributes“ ve veri bağlantılarını düşünmenize neden olabilir; fakat bu özellik her ikisinin de özelliklerini barındırmaktadır ve bunlar hem kolay hem de çok güçlü özelliklerdir.

Veri süzme işlemine DATAEXTRACTION komutu ile başlayabilir veya TABLE komutunu başlattıktan sonra Çizimdeki Nesne Verilerinden (Veri Süzme)From Object Data in the Drawing (Data Extraction)” seçeneğini seçebilirsiniz. Her iki yolda da, Veri Süzme “Data Extraction” sihirbazı açılır.

 Sekil-1

Veri süzme işlemindeki temel adımlar aşağıdadır:

 1. Yeni bir veri süzmeye mi başlayacağınızı veya mevcut bir veri süzmeyi düzenleyeceğinizi (değiştireceğinizi) seçin.

Sekil-2

 1. Birden fazla çizimden mi veri alacağınızı ya da sadece o anki (aktif) çizimden mi veri alacağınızı belirleyin. Şayet birden fazla çizimden veri almayı seçerseniz, o çizimlerdeki nesneleri seçemezsiniz. Çizimleri teker teker veya bir klasörün içerisindeki tüm çizimleri ekleyebilirsiniz. Şayet sadece o anki (aktif) çizimden mi veri alacağınızı seçerseniz, sonrasında çiziminize geri dönüp nesneleri seçebilirsiniz.
 2. Daha sonra hangi veri kategorisini istediğinizi belirleyin ve ilave olarak o kategori içerisindeki özelliklerden seçim yaparak seçiminizi rafine edin ( detaylandırın). Nesnelerden 10 kategoride veri süzebilmekle birlikte, her çizim bu 10 kategorinin hepsini içermeyebilir. Bu kategoriler:
 • Malzeme özellikleri de dahil olmak üzere 3 boyutlu 3B “3D” Görselleştirme verileri
 • Öz nitelik “Attribute” verileri
 • Dosya ismi, dosya ebatı ve bunun gibi Çizim verileri
 • Dinamik Öbek “Dynamic Blocks” özellikleri verileri
 • Renk, tabaka ve bunun gibi Genel veriler
 • Nesnelerin X,Y koordinatlarını da içeren nesneye özel bilgileri içeren Geometri verileri
 • Öbek “Block” birimlerini ve kapalı/açık durumlarını içeren Çeşitli öbek “block” ve tabaka “layer” verileri
 • Tarama desen özellikleri anlamına gelen Desen, Doku verileri
 • Tablo özellikleri anlamına gelen Tablo verileri
 • Tek satırlı “single line” veya çok satırlı “multi line” özelliğine sahip Yazı “Text” verileri
 1. Devam ederek veriyi rafine edin ( detaylandırın). Sağ tıkladığınızda açılan kısa yol menüsünü kullanarak formüller yaratabilir; veri biçimini ve daha birçok özelliği belirleyebilirsiniz. Ayrıca sütunları ve harici veriye olan bağlantıları sıralatabilirsiniz.
 2. Sonraki sayfada, süzdüğünüz verileri bir tablo, bir harici dosya ya da her ikisi olarak mı yaratacağınızı seçersiniz. XLS, CSV, MDB veya TXT dosyaları yaratabilirsiniz.
 3. Son olarak, tabloyu çiziminize yerleştirin veya harici dosyaya bir isim vererek bir konum belirleyin ya da her ikisini yapın.

Sekil-3

Veri süzme tablosu veriyi aldığı nesneler ile bağlantılanmaktadır. Çizimin baskısını almayı veya çizimi yayımlamayı denediğiniz zaman, şayet veriyi değiştirseniz, AutoCAD sizi uyaracaktır. Örneğin,  şayet tablonuz bir çizim içerisinden X, Y koordinatları belirlenerek nesneler içeriyorsa ve siz bu nesnelerden bir tanesini taşırsanız, PLOT komutunu çalıştırdığınız zaman bir iletişim kutusu görürsünüz. Tablonuzu baskıdan önce güncel tutmak için, bu iletişim kutusunda Güncelle “Update” düğmesine tıklamalısınız.

 

« Baskı için Sayfa Düzeni Yaratma Öğreticisi
Kalınlığı Olan Bir Çember Yaratma »