3 Boyutlu 3B “3D” Modelinizin 2 Boyutlu 3B “3D” Görüntülerini Yaratmak için AutoCAD’in VIEWBASE Komutunu Kullanma

Posted on by on Ağustos 30th, 2013 | 0 Yorum »

AutoCAD 2012’den itibaren,  3 boyutlu modelinizin 2 boyutlu 2B “2D” görüntülerini hızlıca yaratmak için, VIEWBASE komutunu kullanabilirsiniz. Bu görüntüler görüntü nesneleri olarak adlandırılmaktadırlar.

Örneğin Üst “Top”, Ön “Front”, GD (Güney Doğu) İzometrik “SE Isometric” gibi ön tanımlı 3 boyutlu 3B “3D” ön tanımlı görüntüleri temel alan görüntüleri yaratmak için, komut sizi uyarır (sizden veri ister). Ayrıca bir gölgelendirme atili de seçebilirsiniz. Bu işlem hızlı ve kolaydır.

 Sekil-1

İşte adımlar aşağıda:

  1. 3 boyutlu 3B “3D” modelinizi model alanında yarattıktan sonra, yerleşim “layout” sekmesine tıklayın. Yerleşim “Layout” üzerinde kağıt alanında olmak zorundasınız. Ben size 3B Modelleme “D Modeling” çalışma alanını kullanmanızı tavsiye ediyorum.
  2. Şayet bir Görüntü Bakışı “Viewport” görüntülenirse, bu Görüntü Bakışını silmek için, Görüntü Bakışına “Viewport” tıklayın ve klavyenizden DEL tuşuna basın.
  3. VIEWBASE komutunu çalıştırın. Şeritte ayarları seçip değiştirebileceğiniz yer olan Çizim Görüntü Yaratma “Drawing View Creation” sekmesi görüntülenecektir.
  4. Temel görüntünün yerini belirlemeniz için veri istemi (uyarı) geldiğinde, görüntü nesnesini yerleştirmek için, yerleşim “layout” üzerinde herhangi bir yere tıklayın.
  5. Sonraki görüntüyü yerleştirmek için, Çizim Görüntü Yaratma “Drawing View Creation” sekmesi üzerindeki, Yönlendirme “Orientation” panelinde> Görüntü “View” aşağı açılır listesine gidin ve istediğiniz bir görüntüyü seçin. Ayrıca sekmenin Görünüm “Appearance” panelindeki Ölçek “Scale” aşağı açılır listesini kullanarak ölçeği de değiştirebilirsiniz. Görüntü stilini Tel Kafes “Wireframe”, Kenarlar gizlenmiş Tel Kafes “Wireframe with Hidden Edges”, Gölgeli “Shaded” veya Kenarlar gizlenmiş Gölgeli “Shaded with Hidden Edges” olarak seçebilirsiniz.
  6. İkinci görüntünün yerini belirlemek için uyarı almak için, Enter tuşuna basın ve bu ikinci görüntünün nerede görüntülenmesini istiyorsanız oraya tıklayın.
  7. Yukarıda şekilde gördüğünüz gibi ayarları belirlemeye ve istediğiniz ilave görüntüleri yerleştirmeye devam edin.
  8. İşinizi bitirdiğiniz zaman, Enter tuşuna basın.

Bir görüntü nesnesini düzenlemek için, o görüntü nesnesini seçin ve Çizim Görüntü Yaratma “Drawing View Creation” sekmesindeki Görüntüyü Düzenle “Edit View”  komut düğmesini seçin; bu VIEWEDIT komutudur.

İlave görüntüler eklemek için, VIEWPROJ komutunu kullanın. Kök “Parent” görüntüyü seçin veri istemini (uyarısını) gördüğünüz zaman, kök “parent” görüntüyü seçin. Temel görüntüyü seçin ve yeni görüntülerin yerleştirileceği yeri tıklayın.

Modelinizi düzenler düzenlemez, görüntü nesnelerini güncelleyebilirsiniz. Modelinizin değiştiğini bildiren bir mesaj göreceksiniz. Görüntü nesnelerini güncellemek için, bu mesajdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz. Bu işlem VIEWUPDATE komutunu çalıştırır.

VIEWSTD komutu gelecekte yaratacağınız görüntü nesneleri için, ön tanımlı ayarları ayarlarken, mevcut görüntü nesnelerine uygulanamaz.

Alternatif, eski metotlar SOLVIEW/SOLDRAW ve SOLPROF komutlarıdır.

Siz 3 boyutlu 3B “3D” modelinizin 2 boyutlu 2B “2D” görüntülerini yaratmak için, başka bir metot kullanıyor musunuz?

Yorumlarınızı bırakabilirsiniz!

 

 

« AutoCAD’in Ekranı Temizle Özelliği ile Ekranınızı Temizleme
Çubuklar ile AutoCAD ‘de Harika Eğriler Yaratma Öğreticisi »