3 Boyutlu 3B “3D” Bardak Çizelim

Bu makalemde bir 3 boyutlu 3B “3D” su bardağını nasıl yaratacağınızı anlatacağım. Bardağın ölçüleri için hepimizin mutfağında bulduğu gibi benim mutfağımda da bulunan ortalama büyüklükteki bir su bardağının ölçülerini

( santimetre cinsinden) kullandım. AutoCAD’de çalışma ortamı “workspace” olarak, 3B Taslak “3D Drafting” çalışma ortamını kullanmanızı tavsiye ediyorum.

 

 1. Yarıçapı 1.25 olan bir çember çizin.
 2. Görüntü “View” sekmesi üzerinde, Görüntüler “Views” aşağı açılır listesini tıklayın ve GD (Güney doğu) İzometrik “SE Isometric” görüntüsünü seçin.
 3. EXTRUDE komutunu çalıştırın. Çemberi seçin ve seçimi bitirin.
 4. Sivriltme Açısı “Taper Angle” seçeneğini seçin.
 5. Sivriltme Açısı “Taper Angle” için -5 girin. Görüntüde bardağımızın üstü tabanından daha geniş olacağı için negatif sayı kullanıyoruz.
 6. Cendereleme “Extrusion” yüksekliği için 14 girin.

Yukarıdaki şeklin sol tarafında gördüğünüz gibi sonuç bir bardak gibi görünecektir. (Daha hoş bir görüntü elde etmek için ISOLINES sistem değişkenini 8 olarak değiştirdim.) Fakat bunun çok da önemi yoktur. Çünkü yukarıdaki şeklin sağ tarafında gördüğünüz gibi nesnemizin üzerinde HIDE komunutu kullandığınız zaman, nesnemizin bir katı “solid” olduğunu göreceksiniz.

Bardağı yaratmak için, SOLIDEDIT komutunun bir parçası olan Shell özelliğini de kullanabilirsiniz.

Bunun için aşağıdaki adımları takip edin:

 1. Katı “Solid sekmesi” üzerinde, Katı Düzenleme “Solid Editing” panelinde, Kabuk “Shell” düğmesine tıklayın.
 2. Katınızı “Solid” seçin.
 3. Yüzleri kaldır veya [Geri al/Ekle/TÜMÜ]: “Remove faces or [Undo/Add/ALL]:” veri istemi (uyarısı) geldiğinde,  soymak (kabuk haline getirmek) istemediğiniz yüzü kaldırmanız gerekecektir. Bardak için, bu yüz üst yüzdür; çünkü bardağımızın üst yüzünün açık olmasını istiyoruz. Yukarıdaki şekildeki gibi bir görüntüde sadece katının üst yüzünün içine tıklayın.
 4. Veri istemi (Uyarı) tekrar edecektir; sadece Enter tuşuna basın.
 5. Kabuk öteleme “shell offset“ mesafesi için 0,24 girin.
 6. Komuttan çıkmak için iki kez Enter tuşuna basın. (Şayet yanlış bardağımızın yüzünü kaldırdıysanız, SOLIDEDIT komutunun Kabuk “Shell” seçeneğini tekrar deneyin.)

Biraz gölgelendirme ve ışık eklediğimizde sonuç aşağıdaki gibi olacaktır.

Artık tek ihtiyacımız bu bardağa koyacak biraz su :)