3 Boyutlu 3B “3D” AutoCAD Çizimlerinde Silindirik Koordinatları “Cylindrical Coordinates” Kullanın

Posted on by on Kasım 4th, 2012 | 0 Yorum »

Silindirik Koordinatlar “Cylindrical Coordinates” üç boyutta 3B “3D” koordinatları belirlemenin bir yoludur. Genellikle, bunları LINE komutuyla kullanırsınız. Bir katıda “solid” veya bir yüzeyde “surface” bir koordinatı bulmak için, çok iyidirler.

Silindirik Koordinatlar “Cylindrical Coordinates” mesafe<açı,mesafe “distance<angle,distance” gösterim şekline sahiptirler. 6<40,4 bir örnek olabilir. Koordinatın 3 kısmı aşağıdaki gibidir:

  1. Birinci Mesafe: “First Distance:” XY düzleminde birim olarak son noktadan uzaklık
  2. Açı: “Angle:” XY düzleminde derece olarak X ekseninden dönme
  3. İkinci Mesafe: “Second Distance:” Birim olarak Z ekseninden uzaklık

Aşağıdaki şekilde, 0,0 noktasından 6<40,4 noktasına çizilmiş kırmızı bir çizgi görüyorsunuz.

Silindirik Koordinatlar kullanılarak çizilmiş kırmızı çizgi

Çizdiğiniz çizgiyi yani hipotenüsü çizmek için üçgenin iki kenarının uzunluklarını belirlemek yerine koordinatlarda belirlediğiniz uzunluğu kullanmadığınızı silindirik koordinatları kullandığınızı fark ettiniz mi?

Benim tecrübelerime göre,  silindirik koordinatlar “cylindrical coordinates” Dinamik Veri Giriş “Dynamic Input“ açık olduğu zaman çok iyi çalışmıyor. Böyle bir durumda Dinamik Veri Girişi “Dynamic Input“ kapatmak için durum çubuğundaki Dinamik Veri Giriş “Dynamic Input“  düğmesine tıklayın.

Siz de 3 boyutlu 3B “3D” çalışıyorsanız, silindirik koordinatları “Cylindrical Coordinates” denemek istemez misiniz? Bir deneyin ve yorumlarınızı buraya bırakın (yazın).

« Koordinatları Bulma
3 Boyutlu 3B “3D” AutoCAD Çizimlerinde Küresel Koordinatları “Spherical Coordinates” Kullanın »